Közzétette - Kategória - Egészség- és életmód tippek - Házi praktikák

A fertőzéses eredetű ízületi gyulladásról


ízületi gyulladás

Az ízületi fertőzés (szeptikus arthritis) vagy csontvelőgyulladás (osteomyelitis) oka leggyakrabban bakteriális fertőzés. A kórokozó többféle úton juthat az ízületbe. A kórokozók általában véráram útján kerülnek az ízületbe egy gócból olyankor, ha gyengült a szervezet védekezőképessége. Ilyen hajlamosító tényezők lehetnek a cukorbetegség, veseelégtelenség, krónikus májbetegség, vagy immunszuppresszív gyógyszerek (pl. szteroid) szedése. A baktériumok bejuthatnak a fertőzött bőrön, vagy nyílt sérülésen keresztül is. Sajnos szövődményes esetekben, az orvos maga is előidézheti a baktériumok bejutását ízületi injekció, vagy artroszkópos műtét során.

Hogyan néz ki egy fertőzött ízület, milyen panaszok jelentkeznek?

Rendszerint hirtelen kialakuló gyulladásról van szó, mely általában csak egy ízületet érint. Az ízület nagyon fájdalmas, meleg tapintatú, vörös és beduzzad. Sokszor a puszta érintés is nagy fájdalmat okoz. Egyéb általános tünetek is társulhatnak, mint pl. láz, gyengeség, fogyás. Jellegzetesek a laboratóriumi eltérések, gyorsult vérsüllyedés, magas gyulladásos fehérjeszint (CRP). Magas a fehérvérsejtszám. Nagyon fontos, hogy a legkisebb gyanú esetén is minél hamarabb orvoshoz forduljunk, ha a fenti tünetek jelen vannak! Ilyenkor elengedhetetlen, hogy az orvos mintát nyerjen az ízületi folyadékból, mely legtöbbször zavaros, gennyes. Az ízületi folyadékot mikroszkópos vizsgálatnak vetik alá, illetve baktériumtenyésztésre is van lehetőség. Hogyan kezelik a szeptikus arthritist? Az ízületet nyugalomba kell helyezni, de naponta többször, óvatosan kissé át kell mozgatni. Kórházi körülmények között, vénás antibiotikum adására van szükség. Ha nagy mennyiségű folyadék van az ízületben, akkor le kell csapolni, hogy minél kisebb legyen a feszülés, a fájdalom, és a kórokozók ne terjedhessenek tovább. Összességében még ma is súlyos, életveszélyes állapotnak tartható. Nagyon fontos, hogy minél hamarabb felismerésre kerüljön, és megfelelő helyen kezeljék! Csontvelőgyulladás (osteomyelitis) Kialakulása leggyakoribb gyermekekben, cukorbeteg, vagy leromlott állapotú embereken. Főként a csigolyákban, láb csontjaiban, vagy műtött területeken fordul elő. A csontok fertőzése létrejöhet a véráram útján, fertőzött bőr alatti szövetekből, csonttörések, vagy protézisek területéről.

Milyen tünetek alapján gondolhatunk osteomyelitisre? Általános tünetek, láz, gyengeség, fogyás kísérhetik. Ezek mellett helyileg nyomásérzékenység, melegség, duzzanat alakul ki, a bőr bepirosodik felette. Csigolyák fertőzése esetén körülírt háti fájdalom jellemző. A fertőzéses eredetű ízületi gyulladással megegyező laboratóriumi eltérések itt is jelen lehetnek. A röntgen vizsgálat csak előrehaladott esetekben mutat eltérést, általában 3-4 hét eltelte után. CT vizsgálat és izotópos vizsgálat lehet még segítségünkre. Kezelés Itt is elsődleges a mintavétel, a baktérium tenyésztése. Az antibiotikumot ebben az esetben is vénásan kell adagolni kórházi körülmények között. Sebészi feltárásra lehet szükség, ha a folyamat nagy kiterjedésű.

(WEBBeteg – Dr. Szamosi Szilvia)


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük