Közzétette - Kategória - Egészség- és életmód tippek - Házi praktikák

Mit egyek reggel, délben és este?


Ahhoz, hogy egész nap energikusak, aktívak és szellemileg frissek legyünk, nélkülözhetetlen, hogy testünket ellássuk a megfelelő tápanyagokkal, rostokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Nem mindegy azonban, hogy melyik napszakban mit eszünk. Napközben sokszor nem egyszerű feladat megoldani minden étkezést, de egészségünk és lendületünk megőrzése érdekében fontos, hogy próbáljuk megtenni minden tőlünk telhetőt.

Indítsd a napod egészségesen: a tökéletes reggeli

A reggeli a legfontosabb étkezésünk, ha szeretnénk magunkat felpörgetni, hiszen a szervezetünk az éjszaka folyamán felhasználta a vacsorával bevitt energiát. Az újabb nap kezdetére energiaszintünk lecsökkent, a véráramban keringő cukor alacsony szintje miatt nem tudunk úgy koncentrálni napközben (pl. órán), mint ahogyan szeretnénk.

Nagyon fontos tehát, hogy glükózzal lássuk el testünket ébredés után, de nem mindegy, hogy milyennel. Ha csupán kiflit, kalácsot, fehér kenyérből készült vajas szendvicset, vagy például pogácsát eszünk, azzal hamar fellendülhet a vércukorszintünk, és úgy érezzük, tettre készek vagyunk. Ez a lendület azonban amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan el is száll, és nem hagy mást maga után, csak hirtelen vércukorszint-csökkenést és farkaséhséget.

Az ideális reggeli sok szénhidrátot tartalmaz, de nem az egyszerű, gyorsan felszívódó cukrot, vagy fehér lisztet, hanem összetett szénhidrátot, amelynek alacsonyabb a glikémiás indexe, lassabban emésztődik, ezáltal tovább érezzük magunkat jóllakottnak és aktívnak. Megéri pár perccel kevesebbet lustálkodni, hiszen szervezetünk meghálálja, ha egészséges reggelit készítünk magunknak. Ez állhat teljes kiőrlésű, rostokat, magvakat tartalmazó kenyérből, korpás kifliből vagy zsemléből készített szendvicsből, amelyre halmozzunk minden esetben zöldségeket, kenjük meg zöldségkrémmel, tehetünk rá sovány sajtot, vagy zsírszegény, magas hústartalmú felvágottat. Készíthetünk magunknak joghurtot, túrókrémet, akár édeset gyümölcs hozzáadásával, gazdagítsuk zabpehellyel, fahéjjal. Ha már nincs időnk a reggelit otthon elfogyasztani, vigyünk magunkkal zárható italpohárban előre elkészített turmixot, amelybe tettünk tejet, zabpelyhet, és valamilyen gyümölcsöt is (például banán, sárgadinnye, barack), és fogyasszuk zabfalatokkal együtt. A kollégiumi étlapokat már az egészséges étkezés elvei alapján állítják össze, ezért jól tesszük, ha lesétálunk, és nyugodt körülmények között megreggelizünk.

Milyen az ideális ebéd?

Az ebéd szintén fontos étkezés, amelyet sokszor – idő hiányában – elhanyagolunk. Az iskolai órák általában 13:30 vagy 14:30 körül végződnek, és az órák között sincs elég hosszú ebédszünet, így mire ebédelnénk, már délután van. Fontos, hogy a lehetőségeinkhez képest próbáljunk minél teljessebb értékű ebédet elfogyasztani. Már szinte minden menzán jó minőségű, és egészséges ételek közül választhatunk. Fogyasszunk levest is (akár zöldség-, gyümölcslevest, vagy tartalmasabb húslevest), és a második fogás tartalmazzon sovány feltétet, például húst vagy tojást rizzsel, párolt zöldséggel, salátával.

Lehetőség szerint szorítsuk minimálisra a sült krumpli-hamburger-kóla háromszöget, vagy ha mégis betévedünk barátainkkal, akkor válasszunk a saláták közül, majonézes öntet nélkül. Egy teljes értékű ebéd 1/3 rész zöldséget (saláta, párolt köret, főzelék, savanyúság), 1/3 rész húst és 1/3 rész köretet tartalmaz. A legrosszabb, ha ebédre rendszeresen chipset eszünk energiaitallal, esetleg csokoládét vagy valamilyen más nasit kapunk be. Vésztartalékként legyen a táskában helyettük gyümölcs vagy cukormentes keksz, hogy legyen mihez nyúlni éhségünk csillapításához, vagy amíg lesz időnk nyugodtan ebédelni.

Mit együnk estére?

Szerencsésebb esetben a vacsorát már otthon tudjuk elfogyasztani családi vagy kollégiumi körben, de a különórák vagy edzések ezt a tervet persze megmásíthatják. Előfordul, hogy csak későn érkezünk haza. Ennek ellenére mindenképp szakítsunk időt a vacsorára is, de arra figyeljünk, hogy legkésőbb lefekvés előtt 3 órával együnk utoljára, ennyi idő szükséges ugyanis a gyomorban történő emésztéshez, és a táplálék kiürüléséhez.

Ha alvás előtt lakunk jól, akkor garantált az álmatlan éjszaka, és másnap kialvatlanul indul egy újabb nehéz nap. Vacsorára fogyaszthatunk a reggelihez hasonló szendvicseket, de készíthetünk meleg ételeket is, például zöldséges omlettet, grillezett zöldségeket sajttal, tortillába tekerve, vagy húsos fogásokat salátával. A lényeg, hogy a vacsoránk immáron szénhidrátból kevesebbet, míg fehérjéből többet tartalmazzon.

(Irinyi-Barta Tünde – okleveles táplálkozástudományi szakértő)