A MASZSZ nőtagozatának elnöke szerint a napok számának emelése kevés, ráadásul a feltételek is gyalázatosak. Emellett idáig az öt napot több részletben is kivehette az édesapa, most azonban a javaslat szerint ezt kettő részletben lesz kötelező kivenni.

Fotó: getty images
Idehaza is emelni fogják az apaszabadságként igénybe vehető napok számát, de még mindig nem tartunk ott, mint mondjuk Nyugat-Európában. Spanyolországban januártól már négy hónapot lehetnek otthon a babákkal, itthon a Pulzus felmérése szerint a legtöbben a 4-6 hetes megoldást tartanák megfelelőnek. Januártól a magyar kormány ezt 10 napra emelné, de Herczegh Mária szerint ez kevés, ráadásul három évet kellett arra várni, hogy a magyar kormány lépjen. A MASZSZ nőtagozatának elnöke az ATV Start című műsorában úgy fogalmazott: csalódott attól, hogy három év alatt csak öt napnyi emelésig jutottunk.
Ennek ráadásul szerinte gyalázatosak a feltételei, hiszen a kormány a hatodiktól a tizedik napig a távolléti díj negyven százalékát adná az apáknak. Idáig az öt napot több részletben is kivehette az édesapa, most azonban a javaslat szerint ezt kettő részletben lesz kötelező kivenni. A jelenlegi szabályozás szerint ikergyerekeknél ez hét nap, a mostani javaslatban viszont ez már nincsen benne.
Ez az egész előterjesztés attól ilyen keserű, hogy ha már az irányelv minimumával ratifikálták, akkor legalább az összes napot ugyanúgy számolhatnák – fogalmazott. A kormány mindig azt kommunikálja, hogy fontos a gyerekek születése, közben viszont ilyen javaslatok jelennek meg – tette hozzá.
Hangsúlyozta: addig, amíg a munka világa nem lesz családbarát, nem fog több gyerek megszületni.
Herczegh Mária felidézte: 2019-ben Litvániában 30 nappal ratifikálták ezt, mint fogalmazott, “keletre ment és nyugatabbat talált”. Ezután egy komoly kampányt kezdtek folytatni, és azt mondták, az apaszabadságnak minimum 30 napnak kellene lennie.