
Egy múzeum nem csak a kiállításokról, nem csak a látogatók fogadásáról szól, hanem elsősorban egy kutatóhely, ahol a kutatás, a gyűjtés, az anyag feldogozása, valamint a műtárgyak megőrzése és megóvása is szükséges. Mivel ezek olyan feladatok, melyek elzártan is megoldhatóak, így a múzeum munkatársai a leltározást, a műtárgy védelmet, mind az épületeknél elengedhetetlen takarításokat is folyamatosan végzik.
A múzeum igazgatója elmondta továbbá, hogy fontos szerepet tölt be munkájuk során a kutatómunka melyek, mint mondta
arra irányulnak, hogy a már meglevő anyag, minél teljesebb feldolgozása, illetve az ehhez tartozó fontos célkitűzések megvalósuljanak.A múzeum munkatársai e mellett a műtárgyak konzerválását, tisztítását és restaurálását is folyamatosan végzik.
Ezek a munkák bár nem a nagyközönség számára nem látható, mégis számos feladatra és munkakörre bomlanak, így alakítva ki és alapozva meg minden, a közönség számára látható tevékenységet: a kiállításokat, múzeumpedagógiai órákat, egyéb programokat – magyarázta az igazgató.
Most, hogy nem tudnak személyesen találkozni az érdeklődőkkel, felhívta a figyelmet régi-új online tartalmaikra. Elsőként az újításokra, mely a digitális kor vívmányait hívta segítségül, hiszen a megújult Beregi Múzeum weboldala, valamint számos új oldal is a nagyközönség igényeinek kielégítését szolgálja. Ezeken az oldalakon az intézmény az érdeklődőket cikkekkel, érdekes megoldásokkal ,,szórakoztatja,,.
Ilyenek a blogbejegyzések, melyek egy-egy tudományos témát járnak körbe. Előállítanak továbbá olyan digitális tartalmakat, mely a digitális oktatást szolgálják, mely mindenféle témában, nagyon sok tantárgyhoz kapcsolódóan nyújtanak segítséget.
Varga János itt kiemelte a ,,Játéksarok,, elnevezésű kezdeményezésüket, mely néprajzi, történelmi-, és helytörténeti témákat dolgoz fel. Itt érdekes és színvonalas online játékokkal találkozhatnak az érdeklődők.
A digitális tartalmak sora ezzel nem ért vége, hiszen virtuális kiállítást is működtetnek a honlapukon, ahol különleges és érdekes tárgyakat mutatnak be jó minőségű fotókkal, illetve a hozzá tartozó magyarázattal. Ezen kiállítás érdekességét tovább növeli, hogy számos olyan tárgy van, mely a kiállításokban nem látható, így bepillantást enged a múzeum rejtett kincsei közé.
Megemlítette továbbá a ,,Digitális Múzeum,, nevű oldalukat is, ahol közel tízezer tárgy és dokumentum ismerhető meg. Kitért továbbá az intézmény egyik legfontosabb küldetésére is, mely a beregi keresztszemes hímzés propagálásában merül ki.
A Beregi Kultúra nevű, nem oly régen létrehozott oldalukon ugyanis gyakorlati és elméleti tanácsokkal látják el az érdeklődőket. A weboldal a keresztszemes hímzés történetét, motívumait, a régi tárgyak, hímzések felhasználása is megismerhető.
Zárásként elmondta, hogy szeretnének már rendezvényeket is tartani, főként azokat amelyek az elmúlt időszakban a járványhelyzet miatt elmaradtak. Előkészületben vagy így, egy Trianon emlékkiállítás is. Továbbá szeretnének egy olyan rendezvényt is megszervezni, mely eredetileg a Múzeumok Éjszakájának egyik programja lett volna, mégpedig egy viselet bemutatót, melyhez a méltán népszerű Bihari Banda segítségét veszik majd igénybe. A Múzeumok éjszakájára is kitért, mely ugyan idén a megszokott időpontban elmarad, de később szeretnék ezt pótolni – zárta gondolatait Varga János múzeumigazgató.