A Szegedi Tudományegyetem klimatológusai a Hungarian Geographical Bulletin-ben publikálták kutatási eredményeiket, amelyek alapján már a következő évtizedekben döntő időjárási változásokra kell felkészülni az egész Dél-alföldi régióban.
Ezek hatására jelentősen átalakul többek között a fűtési és a hűtési energiafelhasználásunk és több lesz az extrém időjárási esemény is az évszázad végére – jelezték közleményükben a SZTE kutatói.
Az eredmények alapján az évszázad második felére hazánk területén:
- A trópusi éjszakák (olyan napok, amikor a minimum hőmérséklet nagyobb, mint 20°C) száma 3-4 szerese lehet a jelenleginek.
- A forró napok (olyan napok, amikor a maximum hőmérséklet nagyobb, mint 30°C) száma megduplázódhat.
- A fűtési energiaigény 20-40%-kal csökkenhet.
- A hűtési energiaigény 60%-kal növekedhet és megközelítheti a fűtési energiaigény mértékét a Dél-Alföldön.
- A heves csapadékos napok száma 20-40%-kal növekedhet.
- Az összefüggő csapadékmentes (aszályos) időszakok hossza 20%-kal növekedhet.
Az eredmények felhívják a figyelmet a változásokra, és segíthetnek más éghajlat-változási tanulmányokban, éghajlati stratégiákban és éghajlati alkalmazkodási tervek kidolgozásában.
A klímaváltozás oka az emberi tevékenységgel járó üvegházgáz kibocsájtás– tette hozzá Gál Tamás. – Fontos kiemelni, hogy ez tény; a tudományos közösség 99 százaléka egyértelműen egyetért ezzel.
Kiemelte: lényegében minden tevékenység, ami fosszilis energiahordozó felhasználásával jár, hozzájárul ehhez.
ÍGY A KOMMUNÁLIS FŰTÉS, ELEKTROMOS ÁRAM FELHASZNÁLÁS, KÖZLEKEDÉS, SZÁLLÍTMÁNYOZÁS, IPAR, MEZŐGAZDASÁG.
A kibocsájtás csökkentés, a nemzeti és Európai Uniós törekvések (2050-re nettó zéró kibocsájtás), valamint a nemzetközi klímaegyezmények, mind azt a célt szolgálják, hogy a cikkben megjelenő, kevésbé pesszimista forgatókönyv felé haladjunk.
A klímakatasztrófát el kell kerülni
A hozzánk eljuttatott közlemény szerint a tudósok úgy vélik, egyéni szinten is fontos a cselekvés. Főként az energiahatékonysági beruházásokat (lakásszigetelés, energiatakarékos eszközök használata) és a klímatudatos gondolkodást (például autó helyett kerékpár, közösségi közlekedés, nem vásárolunk télen Dél-Afrikában termesztett friss gyümölcsöket, stb.) fontos kiemelni.
A TUDOMÁNYOS KÖZÖSSÉG MÁR MEGFOGALMAZTA A LÉPÉSEKET, AMELYEKET MEG KELL TENNI ANNAK ÉRDEKÉBEN, HOGY A KLÍMAKATASZTRÓFÁT ELKERÜLJÜK.
Az egyének felelőssége abban áll, hogy mindenki megtegye az adott esetben akár gazdasági vagy kényelmi szempontból kellemetlen lépéseket is, különben jóval súlyosabb kihívások várnak a társadalomra néhány évtized múlva.
AZ SZTE FÖLDRAJZI ÉS FÖLDTUDOMÁNYI INTÉZET KÉPZÉSEIN OLYAN FÖLDTUDOMÁNYI (METEOROLÓGIA, GEOLÓGIA), FÖLDRAJZI, KÖRNYEZETMÉRNÖK SZAKEMBEREKET KÉPEZNEK,
akiknek a klímaváltozás okozta kihívások megoldásában és a megváltozó éghajlati viszonyokhoz történő alkalmazkodásban lesz nagy szerepük és feladatuk az elkövetkező évtizedekben.