Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Vetőmaggal segíti a kárpátaljai gazdákat a magyar kormány


Az Agrárminisztérium (AM) húszmillió forint értékű kukorica- és napraforgó-vetőmagot, valamint burgonya vetőgumót adományoz a háború miatt nehéz helyzetbe került kárpátaljai gazdáknak – közölte Nagy István a tárca közleménye szerint.

A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy az orosz-ukrán konfliktus jelentős kihívás elé állítja az agráriumot. Mint a közlemény szerint fogalmazott, Kárpátalján sok gazda, ha meg is szeretné művelni a szántóterületeit, azok bevetésére vagy beültetésére már nincs lehetősége. A háború okozta kereskedelmi nehézségek miatt ugyanis helyben nem lehet megfelelő mennyiségű növényi szaporítóanyaghoz jutni. A fegyveres konfliktus kirobbanása óta az AM és a magyar gazdaszervezetek több módon is segítették a bajba jutott határon túli termelőket. A kárpátaljai gazdák ezután is számíthatnak az anyaországra, illetve Magyarország támogatására – tette hozzá Nagy István.

A tárcavezető bejelentette:
AZ AM A MEZŐGAZDASÁGI ÉVKEZDÉST SEGÍTENDŐ TÍZEZER KILOGRAMM KUKORICA-, ÖTSZÁZ KILOGRAMM NAPRAFORGÓ-VETŐMAGOT ÉS HÁROMEZER KILOGRAMM BURGONYA VETŐGUMÓT JUTTAT EL TÉRÍTÉSMENTESEN OLYAN KÁRPÁTALJAI GAZDÁLKODÓKNAK, AKIK A HÁBORÚS HELYZET OKOZTA ELLÁTÁSI NEHÉZSÉGEK MIATT NEM JUTOTTAK ELEGENDŐ VETŐMAGHOZ, ÍGY NEM TUDTÁK BEVETNI, ILLETVE BEÜLTETNI A SZÁNTÓTERÜLETEIKET.

A vetőmagok néhány napon belül eljutnak Kárpátaljára, hiszen a kukoricának, a napraforgónak és a burgonyának is gyorsan a talajba kell kerülnie ahhoz, hogy biztosan termést hozzon – hangsúlyozta a miniszter. Nagy István örömtelinek tartja, hogy a Növényvédelmi Szövetség multinacionális tagvállalatai közvetlen koordinációval, az Innovatív Állatgyógyszergyártók Képviselőinek Magyarországi Egyesülete tagjai pedig állatgyógyászati termékek felajánlásával veszik ki a részüket az ukrán mezőgazdaság támogatásából.

Nagy István arra emlékeztetett, hogy korábban Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért és Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztos az uniós agárminiszterektől kért segítséget Ukrajna számára a mezőgazdasági nyersanyagok, a vetőmagok, a műtrágya és az állatgyógyászati eszközök, illetve gyógyszerek tekintetében. Az élelmiszer-ellátás biztonságának megőrzése és az élelmiszerrendszer ellenállóképességének megerősítése különösen fontos a jelenlegi helyzetben.