Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) adatai szerint dolgozóik 30 százaléka oltatlan, a vonulós tűzoltóknál még magasabb az arány.
Nagyjából 70 százalékos a rendvédelemben dolgozók átoltottsága – mondta Népszavának a BÉT (Belügyi Érdekegyeztető Tanács) munkavállalói oldalának vezetője. Mint Powell Pál hozzátette: az adminisztrációs területeken dolgozók között magasabb az átoltottság, az „élesben dolgozók” közt ugyanakkor alacsonyabb azoknak a száma, akik felvették az oltást.
Bárdos Judit, a Belügyi, Rendvédelmi és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezetének (BRDSZ) elnöke is úgy kalkulál, hogy a körülbelül 36 ezer hivatásos rendvédelmi alkalmazott közül legalább 10 ezer nem rendelkezik oltással, míg 15 ezer rendvédelmi igazgatási jogviszonyban dolgozó (riasz-os) és a Munka törvénykönyve szabályai alapján foglalkoztatott munkavállalóból legalább kétezren nincsenek beoltva koronavírus ellen. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) adatai is azt mutatják, hogy a dolgozóik 30 százaléka oltatlan. A tűzoltóknál rosszabb a helyzet: a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete (HTFSZ) szerint a hétezer vonulós tűzoltónál csak 60 százalékos az átoltottság. A rendőrök, a katasztrófavédők, a büntetés-végrehajtásban dolgozók kötelező védőoltása körül továbbra is sok a tisztázatlan kérdés.
Ezek közül a legfontosabb, hogy az ügyfelekkel közvetlenül nem találkozó rendvédelmi alkalmazottak közül kinek és mikor kell megkapnia a koronavírus elleni védőoltást ahhoz, hogy ne küldjék fizetés nélküli szabadságra. A katasztrófavédelem és a büntetés-végrehajtás megyei parancsnokainak november végéig kellett elkészíteniük a területükre vonatkozó javaslatokat a kormányrendeletben foglalt január végi határidőtől eltérő megoldásokra. A javaslatokat Pintér Sándor vagy jóváhagyja, vagy nem, de azt nem tudni, hogy ez mikor történik meg. A szakszervezetek hangsúlyozzák, hogy oltáspártiak, azonban az oltásra kötelező „munkajogi pressziót nem tartják elfogadhatónak”.
A rendvédelemben dolgozók amiatt aggódnak, mi történik, ha a régóta fennálló létszámhiányhoz hozzáadódik azok kiesése, akiket fizetés nélküli állományba küldtek. A szakszervezetek szerint ezt a hiányt mert nem tudnák megoldani túlórákkal.
Népszava
fotó: pexels