Az elmúlt időszakban több médiumban is megjelentek cikkek olyan félrevezető állítással, miszerint Magyarország lakosságának harmadánál, 3 millió 25 ezer fő csapvízének a minősége nem biztonságos. A Nemzeti Népegészségügyi Központ most reagált a botrányt kirobbantó kijelentésre: elmondták, hogy a tavalyi évben 27 településen volt tartós ivóvízminőségi probléma, azaz körülbelül 37 ezer főt érintett. Ezen települések egy része arzén paraméter miatt nem megfelelő. Az érintett településeken jelenleg ivóvízminőség-javító beruházások zajlanak, és a beruházások befejezéséig a lakosság számára folyamatosan biztosítanak megfelelő minőségű ivóvizet átmeneti vízellátással.
Hangsúlyozták, hogy a többi település nem megfelelő vízminőségét a fertőtlenítési melléktermékek időszakos túllépése okozza. A túllépés rendszerint nem folyamatosan fennálló problémát jelentenek, hanem jellemzően üzemeltetési probléma okozza.
A Népegészségügyi Központ a nitrit kockázat miatt fontosnak tartotta tisztázni, hogy nincs olyan település, ahol a vízminőség a nitrit miatt nem megfelelő, eseti probléma léphet fel egyes településeken, ilyenkor a csecsemőknek és várandósoknak palackozott vizet biztosítanak. Jóval nagyobb kockázatot jelent a magánkutak vizének fogyasztása, aminek a minőségét sokszor nem is ellenőrzik.
Az NNGYK honlapján olvasható, hogy az Európai Parlament és a Tanács 2020/2184 irányelvét az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről Magyarország teljes mértékben és határidőre átültette az Ivóvíz Irányelv követelményeit.
Közleményében a Népegészségügyi Központ hangsúlyozta: a csapvíz mind egészség, mind környezetvédelmi szempontból továbbra is a legjobb választás.