Özönlenek a panaszok a fogyasztóvédőkhöz az olyan online platformokkal kapcsolatban, amelyeken bárki árulhatja a saját termékeit, köztük rengeteg a csaló is. Ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy ilyen esetben nem a honlap az eladó, akkor gyakorlatilag semmilyen jogunkat nem tudjuk érvényesíteni.
A marketplace típusú honlapok és applikációk esetében azt kell tudatosítani magunkban, hogy csak a felületen vásárolunk, de nem a felülettől – mondta az InfoRádiónak Baranovszky György fogyasztóvédelmi szakjogász, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének ügyvezető elnöke.
„Amikor az eladó magánszemély, a vásárló abban a pillanatban felejtse el, hogy bármiféle szavatossági, jótállási jogokat tud majd érvényesíteni, el tud állni a szerződéstől 14 napon belül” – mondta a jogász. A fogyasztót védő rendelkezések csak abban az esetben hatályosak, ha az eladó egy vállalkozás, tehát jogi személy. Azt tanácsolja éppen ezért, hogy
vásárlás előtt ellenőrizzük le, ki is valójában az eladó.
A szakjogász arra is figyelmeztet, hogy a távol-keleti webáruházak ugyan nagyon szépek, a termékeik pedig rendkívül olcsók, de a minőségük nagyon gyakran csapnivaló és egy esetleges jogvita nagyon nehezen rendezhető.
Mint mondta, annyira tökéletes, magyar nyelvű honlapok vannak, hogy átlagfogyasztóként azt gondolhatjuk, magyar eladóval van dolgunk, de kiderülhet, hogy a cég valójában nagyon messze van, több tízezer kilométer távolságban, és a visszaküldés többe kerülne, mint maga a termék. Hozzátette,
nagyon sok ilyen esetben a fogyasztóvédelmi szervek tehetetlenek, nincs lehetőség az érdekérvényesítésre.
A fogyasztóvédelmi szövetség vezetője ezért arra kéri a vásárlókat, hogy mindig nézzenek utána a valódi eladónak, és csak olyan felületen vásároljanak, amelynek vannak elérhetőségei és a többi vásárló is jó véleménnyel van róla.