Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Kiderült: mérgező lehet a legnépszerűbb magyar fűszernövény, ha így fogyasztják


Sokan nem tudják, hogy a petrezselymet nem szabad virágzás után fogyasztani, mivel ettől az egész növény mérgezővé válik.

Johner Images / Getty Images Hungary

A veszélyre a Rizikometer hívta fel a figyelmet, megjegyezve, hogy bár sok fűszernövény íze megváltozik virágzás után, továbbra is fogyasztható marad, a petrezselyem viszont más lapra tartozik.

Illóolaja miatt lehet mérgező a népszerű fűszernövény

Az élelmiszer-biztonsági kérdésekkel foglalkozó Facebook oldal elemlékeztet, hogy a petrezselyem kétéves növény. Miközben az első évben a lombja és a gyökere fejlődik ki, addig a másodikban virágozni kezd.

Fogyasztása ilyenkor azért válhat veszélyessé, mert magjai illóolajat tartalmaznak, amelyben megtalálható az apiol nevű mérgező vegyület. A virágzás után pedig az egész növény apioltartalma megemelkedik, éppen ezért sem szárát, sem levelét nem tanácsos elfogyasztani – nemcsak nyersen, hanem főzve sem.

Az apiolmérgezés hányingert, hányást, hasfájást és hasmenést okozhat. Nagyobb mennyiségnél a méreganyag károsíthatja a májat és a vesét, zsírmájat és szövetelhalást is okozhat. Ennek gyanúja esetén azonnal orvoshoz kell fordulni


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük