
A fizetési folyamat elindításához szükséges deeplink többféle módon is eljuttatható a fogyasztóhoz: SMS-ben, e-mailben, fizikai kiegyenlítési helyzetekben (boltokban, ügyfélszolgálati irodákban) NFC-jel segítségével, online vásárlásoknál és bizonyos üzletek önkiszolgáló kasszájál pedig QR-kódos megjelenítéssel.
Ez utóbbi bármelyik hazai mobilbanki applikáción keresztül elérhető és az a lényege, hogy a felhasználók a hagyományos bankkártyás vagy mobiltárcás fizetés helyett egy QR-kód beolvasásával is indíthatnak tranzakciókat.
A qvik QR kódos használata egyszerű: a képernyőn megjelenik a qvik, mint felkínált fizetési lehetőség, a kiválasztása után pedig felugrik egy QR-kód. Ezt a mobilbanki alkalmazásba kell bescannelni, amivel el is indíthatjuk a fizetési folyamatot.
Nem kell adatlopástól tartani
Míg korábban leginkább az okozott gondot, ha valakinek elveszett, ellopták vagy hamisították a bankkártyáját, 2020 óta – az internetes vásárlások elterjedésével – rohamosan növekedni kezdett az online kártyacsalások száma.
A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb jelentése alapján a sikeres kártyacsalások – tehát amikor tényleges anyagi kár is keletkezett – értéke 2019-ig évente csak néhány tízmillió forint volt, 2021 végére már egyetlen negyedév alatt közel egymilliárd forint értékű káreset történt. 2023 harmadik negyedévében ez az összeg elérte a 9,2 milliárd forintot, a rekordot pedig 2024 első negyedévében mérték, amikor 13,3 milliárd forintra rúgott a csalók által okozott kár három hónap alatt.
A qvik legnagyobb előnye, hogy esélyt sem ad az adathalászoknak: a deeplink-technológia egy olyan üzenetet állít elő, amely képes közvetlenül „rámutatni”, majd a kiválasztott programokkal elindítani a fizetési folyamatot, így semmilyen szenzitív információ sem kerülhet rossz kezekbe.
A fizetési linket mindig a kereskedő indítja el a saját pénzforgalmi szolgáltatója felé. Ezután a folyamat az üzemeltetőhöz, az Innopay Zrt.-hez kerül, aki a linkbe beépíti a szükséges biztonsági elemeket, elektronikusan aláírja, majd továbbítja azt a fogyasztó számlavezető bankjához.
Ezt követően valamennyi résztvevő fél ellenőrzi a biztonsági kulcsot és a teljes fizetési folyamat hitelességét, így válik tökéletesen biztonságossá a folyamat. Mindezek a lépések rendkívül gyorsan, maximum 5 másodperc alatt zajlanak le. A qvikkel történő fizetés esetén nem kell és nem is lehet eltárolni semmilyen személyes vagy egyéb adatot, a használatához pedig nem szükséges regisztrálni, megadni vagy bárhová beírni a bankkártya – vagy számlaszámot.
A szolgáltató kiemeli: mivel a tranzakció adatai csak az ügyfélnél és annak bankjánál tárolódnak, a qvik jelen pillanatban az egyik legbiztonságosabb fizetési megoldás az elérhető piaci megoldások között.
„Mivel ez a gyors, biztonságos, kényelmes és a lakosság számára ingyenes megoldás közvetlenül a mobilbanki alkalmazásokban található meg, így ahhoz csak a megszokott azonosítási eljárást követően férhetünk hozzá.
A qvik a lehető legszigorúbb, a banki szabályozásokkal egyenértékű ellenőrzés alá esik, és a legmodernebb technológiát használja, ezért képes a legmagasabb szintű biztonságot garantálni a fogyasztók számára”
– mondta el Katona István, az Innopay Zrt. vezérigazgatója.
A qvik rendszerében jelenleg 25 ezer kereskedő található, számuk az újabb digitális fizetési végpontok csatlakozásával folyamatosan növekszik. A szolgáltatás használata a fogyasztóknak ingyenes, a kereskedők számára pedig – a tranzakciós díjak tekintetében – 30-40%-kal kedvezőbb alternatívát kínál a jelenleg a piacon lévő elektronikus fizetési megoldásokhoz képest.
Katona István szerint a megoldásban rejlő már most megmutatkozik a pozitív visszajelzésekben.
„A qvik fogadtatása már a tavaly szeptemberi elindulása óta rendkívül kedvező: mind a fogyasztói, mind pedig a kereskedői oldalról pozitív visszajelzések érkeztek. A felhasználói élmény is folyamatosan javul. A szolgáltatás már most is kényelmes, és a visszajelzések alapján egyre népszerűbb. A kereskedők számára a csatlakozás egyszerű, ehhez mindössze egy qvik elfogadói tevékenységet működtető bankon keresztül kell kapcsolatba lépniük a qvik üzemeltetőjével, akitől megkapják a szükséges technikai és üzleti támogatást a rendszerbe való integrációhoz” – részletezte.
Magyarország az EU éllovasai között
Az Innopay jelenleg elsősorban a magyar piacra fókuszál a qvik szolgáltatással, ami csak hazai bankok forint alapú számláin keresztül érhető el, ugyanakkor nemzetközi szinten is komoly növekedési potenciál mutatkozik.
A tervek szerint 2025-től uniós szinten is kötelezővé válik az azonnali fizetési megoldások bevezetése, a szolgáltató szerint pedig a qvik technológiája iránt több uniós tagállam is élénk érdeklődést mutat.
A qvik jelenleg az alapfunkciók biztosítására épül, de az Innopay folyamatosan fejleszti a rendszert, így a közeljövőben újabb, a felhasználói élményt és funkcionalitást bővítő megoldások bevezetése várható. Az elfogadói pozícióra nyitott pénzintézetek a qvik szolgáltatáshoz úgynevezett sub-aggregátori megállapodás keretében csatlakozhatnak.
„A qviket – igazodva a digitális fizetési piac és a pénzügyi szektor változó igényeihez –folyamatosan fejlesztjük. A jelenleg elérhető alapszolgáltatásokra építve fő célunk, hogy egyre szélesebb körű funkcionalitást kínáljunk, ezzel is javítva a felhasználói élményt. A rendszer fejlesztése során továbbra is kiemelt hangsúlyt fektetünk a gyorsaságra, biztonságra és felhasználóbarát működésre, emellett egyaránt lépést tartunk a nemzetközi trendekkel és a hazai digitális fizetési ökoszisztéma fejlődésével” – összegezte Katona István.
Bár a rendszer elterjedését jelentősen elősegítette, hogy a Magyar Nemzeti Bank még a qvik piacra lépése előtt kötelezővé tette az azonnali fizetési rendszer bevezetését minden Magyarországon működő bank számára, a szolgáltató hangsúlyozza, hogy a qvik nem kívánja veszélyeztetni a globális kártyatársaságok üzleti modelljét. A cél csupán egy gyors, biztonságos, kényelmes és a lakosság számára díjmentes fizetési alternatíva biztosítása, a szolgáltatás pedig nem élvez versenyelőnyt a piacon, mivel a qvik szoros üzleti kapcsolatban áll valamennyi hazai bankkal.
A qvikhez való csatlakozás feltételei egyszerűek és átláthatók: minden olyan pénzintézet jogosult a rendszerhez való csatlakozásra, aki Magyarországon regisztrált és a GIRO-nál bejegyzett banki szolgáltatással rendelkezik, valamint teljesíti a teljes adatvédelmet biztosító szigorú üzleti és informatikai követelményeket.