A régi mobiltelefonok és tárcsás vezetékes készülékek is egyre keresettebbek manapság: sokan nosztalgiából vagy a digitális detox miatt választják őket. A klasszikus „butatelefonok” hosszan bírják töltés nélkül, strapabírók, ráadásul egyes ritkább modellek a gyűjtők körében komoly összegeket is érhetnek. Hasonlóan népszerűek a tárcsás vezetékes telefonok is: az ikonikus TMM 80-as modellektől kezdve a régi Matáv telefonfülkékig sokféle darab cserél gazdát, egyes antik készülékek pedig lakásdíszként is népszerűek – írja a penzcentrum.hu.

Képünk illusztráció
Ami a buta telefonokat illeti, a Vaterán a mobiltelefonok márkánként vannak csoportosítva, a gyártás ideje alapján nem, de összességében elmondható, hogy:
- A hagyományos mobilokat is gyártó régi márkák közül a Nokiából adják el a legtöbbet a piactéren, ez évi 1000-1200 darabot jelent
- A második legnépszerűbb a Sony Ericsson évi 150-170 darabos eladással
- Míg az LG készülékek hasonló éves eladási száma mostranra évi 60-80 darabra csökkent.
- Egy másik megszűnt gyártó, a Blackberry okostelefonjaiból 2020-ban még több mint 60 kelt el, mostanra inkább 15-20 az éves mennyiség.
Rekorddrága készülékek a Vateránál
Nokia mobiltelefonok
- A Nokia telefonok közül egy N92-es készülék a rekorder, amely 260 ezer forintot ért meg egy felhasználónknak,
- A második helyen egy Nokia 8800 készülék áll (125 ezer forintért ment el),
- Majd a népszerű Nokia 6310i következik, ennek egy példányáért 120 ezer forintot adott egy vásárló.
- De százezer forintos áron kelt el a Nokia egyetlen játékgép-mobilja, az N-Gage, egy Nokia 6700 Classic, illetve egy Nokia N93i készülék is
LG mobiltelefonok
- Az LG készülékek közül egy 2019-es okostelefon, az androidos LG V50 ThinkQ 5G a rekorder, ez 165 ezer forintért talált gazdára még 2020-ban, amikor a gyártó is aktív volt a mobilpiacon, és 2021-ben jelentette be kivonulását a gyártásból.
Sony mobiltelefonok
- A Sony Ericsson készülékek közül egy 2008-as modell, a C905-ös a csúcstartó 36500 forintos eladási árral, és hasonló összeget ért meg valakinek a két évvel később megjelent, a kijelző alól kihúzható videojáték-irányítót tartalmazó Xperia Play készülék is. Harmincezer forint körüli áron találtaz gazdára olyan egykori klasszikusok, mint:
- Az Ericsson T10, T29 és R320 készülékek.
- Egy másik felhasználónk a kihajtható oldalsó óriásantenna élményére vágyva egy Ericsson GH198-as készüléket vett 22 ezer forintért.
– sorolta a legérdekesebb statisztikákat a Vatera.