Avilágsajtóban is körbejárt a statisztika, miszerint egyre több a súlyos beteg fiatalok száma. A frissebb generáció tagjainál egyre gyakrabban mutatnak ki daganatos betegségeket vagy egyéb gyógyíthatatlan kórokat. A számok magukért beszélnek, a tendencia egyértelmű és nagy sebességű növekedést mutat, így aztán hamar rá kellene jönnünk, hogyan is fordíthatjuk vissza vagy legalább hogyan lassíthatjuk le e folyamatot.
Megrendítően sok fiatal szenved vagy hal meg súlyos betegségben évről évre. A betegségek skálája a mentális eredetűtől egészen a daganatos kórokig terjed. A legfrissebb adatok ijesztőek: naponta 4500 10 és 24 év közötti fiatal hal meg valamilyen súlyos betegségben.
Egyre súlyosabb betegségekben szenvednek a fiatalok
Eddig a rákos megbetegedések korai megjelenéséről akkor beszélhettünk, ha 50 éves kor alatt jelentkezett. Ma már ez nem így van, ugyanis egyre gyakrabban diagnosztizálják a halálos betegséget 20-as, 30-as éveikben járó fiataloknál.
A probléma az, hogy a diagnózis általában túl későn születik meg, hiszen az orvosok a kezdeti panaszoknál nem a daganatos megbetegedésekre gyanakszanak, mivel a páciens nagyon fiatal.
A BMJ Oncology folyóirat 2023-as tanulmánya szerint 1990 és 2019 között 79,1 százalékkal nőtt a korai rákos megbetegedések előfordulása világszerte. A legtöbb fiatal betegnél mellrákot vagy gyomor-bélrendszeri daganatos megbetegedést diagnosztizálnak.
Ezek a megbetegedések sokkal inkább már környezetükkel és életmódjukkal magyarázható, mintsem génjeikkel.
A probléma hátterében elsősorban az ultrafeldolgozott ételek, cukros italok, vörös húsok, a dohányzás, az alkohol, az alvászavarok, az elhízás és fizikai inaktivitás állnak. Ezek felborítják az anyagcserét, és felgyorsítják a gyulladási folyamatokat.
Függőségeik keserítik a fiatalok mindennapjait
Az egészségtelen életmód rengeteg fiatalt megbetegít, és évről évre emelkedik azok száma, akik rendszeres orvosi kezelésre szorulnak emiatt. Az is egyre gyakrabban fordul elő, hogy bekövetkezik a legrosszabb, és jóval idő előtt meghalnak.
A fiatal generáció, már szinte az anyatejjel szívja magába az egészségtelen ételeket, az egészségtelen szokásokat pedig teljesen mindennapinak, normálisnak élik meg. A dohányzás az egyik leggyakoribb függőség a tinédzserek körében, a legfrissebb adatok szerint, világszerte miden tizedik 13-15 év körüli fiatal rendszeresen dohányzik valamilyen formában.
Az alkohol- és drogfogyasztást illetően hasonlóan magasak a mutatók, egyre több országban válnak alkoholistává vagy drogfüggővé a tizenévesek.
Világszerte a 15-19 éves fiatalok negyede fogyaszt napi rendszerességgel alkoholt.
Magukra maradnak mentális problémáikkal a fiatal generáció tagjai
2024-ben nem könnyű tinédzsernek vagy fiatal felnőttnek lenni, ugyanis rengeteg mentális megterhelés éri őket nap mint nap. Kimutatták, hogy már 14 éves kortól jelentkezik a mai fiataloknál a szorongás és a depresszió valamennyi tünete.
Ennek az egyik oka a rengeteg oldalról érkező elvárás. Ugyanis már nemcsak otthon és az iskolában kell megfelelniük, hanem az élet sok más területén is. Nem mindegy, hogy egy fiatal hogyan öltözködik, hogyan hordja a haját, használ-e sminket, kikkel barátkozik, milyen zenéket hallgat, milyen ételeket eszik, sportol-e rendszeresen.
Már szinte olyan feltételeknek kell eleget tenniük tinédzserként, amikkel egészséges esetben csak felnőtt korukban kellene szembenézniük.
Egy 2023 őszén megjelent kutatás szerint, már egyre gyakoribb, hogy tinédzser korú gyermekeknél kiégési tüneteket észlelnek. Emily Weinstein szakember elmondása szerint, ez azért van, mert nagy százalékuk úgy érzi, muszáj tökéletesnek lenniük, különben kiveti őket a társadalom.
„Egyre többször találkozom a munkám során kiégett, szorongó vagy depressziós gyerekekkel. Meglátásom szerint kényszeresen dolgoznak, és bűntudatot éreznek, amikor szünetet kell tartaniuk, hogy a munkán kívüli, nagyon is észszerű igényeiket vagy szükségleteiket kielégítsék.”
A teljesítménykényszer mellett óriási hatással van a fiatalok mentális egészségére a közösségi média. Itt is egyfajta „tökéletes példát” látnak maguk előtt, valamit, amivé feltétlenül válniuk kell, különben nem fogadják majd el őket. Sokaknál – főként lányoknál – ezek a teljesíthetetlen ideálok testképzavarhoz is vezethetnek.
Hogyan menthetünk meg egy fiatal, de beteg generációt?
A folyamatok lassítása, megállítása nem tűnik egyszerű feladatnak. Sokrétű problémáról van szó, melyben az egészségtelen életmód, a közösségi média romboló hatása és a szülőktől való elhatárolódás is komoly szerepet játszik.
Nélkülözhetetlen jelentőséggel bír a mentális egészség, így nagyon fontos, hogy egészen fiatal kortól foglalkozzunk a gyermekek pszichéjével. Emellett lényeges, hogy rendes ételeket egyenek, rendszeresen mozogjanak, és a közösségi média tudatos és mértékletes fogyasztójává váljanak.