
AZ ÁLLAMPOLGÁROK BÁRMIKOR ELLENŐRIZHETIK AZ ORVOSI ELLÁTÁSUKAT, NYUGDÍJUKAT MEGALAPOZÓ, AKTUÁLIS FOGLALKOZTATÁSI ADATOKAT
Az adóhivatal részletesen bemutatta, mire lesz képes a rendszer:
- A NAV rendszerszinten látja a teljes hazai gazdaságra vetítve például, ha egy számla áfatartalmát úgy helyezik levonásba, hogy arról a számla kiállítója nem jelentett, vagy azt nem támasztják alá az Online Számla, online pénztárgépek, VIES és vámigazgatás rendszereinek adatai.
- Az is feltűnik, ha az adózó az uniós (közösségi) beszerzés áfáját nem vallja be.
- Látható az is, ha az importőr vagy a közvetett vámjogi képviselő nem vall áfát.
- Azonnal kiderül, ha egy cég alkalmazottak és alvállalkozó nélkül jelentős értékű számlát bocsát ki, vagy több cég közös könyvelővel, egymás közötti számlázásokkal optimalizálja az áfakötelezettséget, fiktív gazdasági eseményt valóságosként bemutatva.
- Az adóhatóság látja egyebek mellett az olyan részgráfokat is, amelyekben áfahiányos körök vannak, például „missing trader” révén.
Az eltérési találatoknál az üzleti partnereket adategyeztetésre kéri fel a NAV, amihez létrehoz egy könnyen kezelhető, elektronikus kapcsolattartási felületet.
HAMAR KIDERÜL, HOGY EGY FIKTÍV SZÁMLÁZÁSBAN MELYIK FÉL CÉLJA VOLT AZ ADÓELKERÜLÉS
– szögezte le az adóhivatal, hozzátéve, hogy a számlázási láncok tényleges haszonhúzóit is eredményesen azonosíthatja a hatóság, és jelezhet a jóhiszemű vállalkozásoknak, hogy ellenőrizzék a gazdasági partnereik szerepét a nyilvánosan is elérhető adatok alapján. Végeredményben a fejlesztésektől azt várják, hogy a jogkövető adózókat szolgálják és érvényt szereznek az igazságos közteherviselés elvének.
Az adóhivatal ismertette, hogy az általános forgalmi adó esetében a helyzet még összetettebb. Az adót, főszabály szerint az eladó, Európai Unión (Közösségen) belüli beszerzés esetén az adóalany beszerző, unión kívülről történő import esetén az importőr fizeti meg. Ha nem ő a végfelhasználó, akkor a beszerzés áfatartalmát bevallásában levonásba helyezheti.
EZ CSALÁSI MÓDSZEREK EGÉSZ TÁRHÁZÁNAK KIFEJLESZTÉSÉRE SARKALLTA AZ ERRE HAJLAMOS ADÓZÓKAT
Az online pénztárgéprendszer például a legérzékenyebb ponton gyűjti az adatot: az értékesítési lánc végén, a végfelhasználó vásárlásánál. Az Online Számla rendszerbe pedig a hazai vállalkozások számláinak adatai valós időben kerülnek be, a kézzel kiállított számlák adatai is legfeljebb négy napon belül. Az étel- és italautomatákból, valamint az építőipari, illetve a turisztikai rendszerekből érkező adatok az adózók valós gazdasági tevékenységének megismerését, gazdasági kapcsolatrendszerük átláthatóságát szolgálják.
További részéletek az Index.hu. cikkében olvashatnak.