A tavasz közeledtével ismét aktuálissá válik az óraátállítás kérdése. 2025. március 30-án éjjel kell majd az órákat egy órával előre állítani, így a világos órák száma nő. De vajon mindenki tisztában van-e azzal, hogy pontosan hogyan is kell ezt megtenni?
Az óraátállítás célja az energiatakarékosság és az egységes időszámítás volt az Európai Gazdasági Közösségben. Az 1970-es évek olajválságára reagálva vezették be, és azóta is évente kétszer állítjuk az óráinkat.
Nem minden órát kell átállítani!
A modern technológia segítségével a mobiltelefonok és a rádióvezérlésű órák automatikusan átállnak a nyári időszámításra. Az okostelefonok gyári beállításai között ellenőrizhető és szükség esetén módosítható ez a funkció.
A téli időszámításra 2025. október 26-án kerül sor, amikor is az órákat hajnali 3 óráról 2 órára kell visszaállítani.
Az időátállítás 1916-ban kezdődött a világháborúk idején, majd az 1970-es években újra bevezették. Az Európai Unióban 1996 óta egységesen március és október utolsó vasárnapjai között tart a nyári időszámítás.
Az óraátállítás rövid távú zavarokat okozhat az emberi bioritmusban, és hosszú távon akár az alvászavarok súlyosbodásához vagy a szívroham kockázatának növekedéséhez is vezethet. A lakosság nagy része ezért ellenzi az időszámítás változtatását – egy felmérés szerint a megkérdezettek 75%-a szeretné, ha megszűnne ez a gyakorlat.
Via wissenschaft