Már 13 vármegye érintette a fertőzésben, az ügyben most a Nébih is megszólalt.
Egyre nagyobb problémát okoz Magyarországon a szőlőültetvényeket támadó fertőzés. A betegség gyorsan terjed, és már számos ültetvényen jelen van, most két újabb településen azonosították. A Nébih hangsúlyozza, hogy mennyire fontos a megelőzés.
Újabb településeken azonosították a fertőzést
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) újabb két Békés vármegyei településen, Újkígyóson és Mezőberényben is igazolta a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó Grapevine flavescence dorée (FD) fitoplazma jelenlétét. A laboratóriumi vizsgálatok megerősítették, hogy a növények a zárlati kórokozóval fertőzöttek, így már 13 vármegye érintett a betegséggel.
A fertőzés felderítése hatósági mintavétel során történt, amelyet a kórokozóra utaló tünetek miatt rendeltek el. A megerősített eseteket követően a megyei kormányhivatal növényvédelmi szakemberei azonnal megkezdték a zárlati intézkedéseket annak érdekében, hogy a fertőzés ne terjedjen tovább és ne telepedjen meg tartósan az érintett térségekben.
A Nébih hangsúlyozza, hogy a betegség ellen csak megelőző intézkedésekkel lehet védekezni. A sikeres védekezés kulcsa nem mást, mint a rendszeres ültetvényellenőrzés, az egészséges szaporítóanyag beszerzése, valamint a betegség terjesztéséért felelős amerikai szőlőkabóca elleni célzott védekezés.
A gazdák munkáját segíti a Nébih károsító monitoring rendszere, amely egy interaktív térkép segítségével mutatja a kabóca terjedését, és támpontot ad a védekezés megfelelő időzítéséhez is. A hatóság ismételten arra kéri a szőlőtermesztőket, hogy gyanús tünetek észlelése esetén haladéktalanul értesítsék a vármegyei növényegészségügyi felügyelőt és a Nébih-et, ezzel is segítve a gyors beavatkozást és a további fertőzések megelőzését.
A Balatonnál ez a rovar jelent egyre nagyobb veszélyt
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy a Balatonnál egyre nagyobb problémát jelent az amerikai szőlőkabóca. A rovar által terjesztett aranyszínű sárgaság betegség súlyosan károsítja a szőlőt, és nincs ellene hatékony kezelés, így a probléma egyre aggasztóbb méreteket ölt Somogy vármegyében és a Balaton térségében.
A károsító 2006-ban bukkant fel először hazánkban Csurgón, és azóta folyamatosan terjed. A kormányhivatal növényvédelmi szakemberei azóta is végzik a rovar csapdázását és megfigyelését, de a faj szinte már minden ültetvényen jelen van.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint a rovar ellenáll a hidegnek is, mivel tojás alakban képes áttelelni a szőlőtőkék kéreg alatti részeiben. A lárvák kelése május közepe és július eleje között történik, a rajzáscsúcs pedig jellemzően július vége és augusztus közepe közé esik.
A fitoplazma terjedése már a lárvastádium elején elkezdődhet: az L1-L2-es lárvák táplálkozás során képesek felvenni a kórokozót, és néhány hét után már fertőznek is, egész élettartamuk alatt. A szakemberek kiemelik, hogy a védekezés időzítése kulcsfontosságú. A legjobb időpont akkor van, amikor a lárvák elérik a harmadik-negyedik fejlődési fokozatot, ami általában a szőlő virágzásának idejére esik. Tavasszal lemosó permetezéssel lehet csökkenteni az áttelelt tojások számát.