A nyugdíjas évek pénzügyi biztonságának megteremtése egyre fontosabbá válik, és erre kínál megoldást a Magyar Államkincstár által 2024-ben bevezetett nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ). A NYESZ egy olyan megtakarítási lehetőség, amely hosszú távra, nyugdíjcélú befektetésekre épít, és adókedvezménnyel is jár. Az állam évi 20%-os személyi jövedelemadó (SZJA) jóváírást biztosít a számlára befizetett összegek után, maximum 100 ezer forint értékben, ha az éves befizetés eléri az 500 ezer forintot.
Milyen előnyöket kínál a NYESZ?
Az egyik legfontosabb előnye a NYESZ-nek, hogy a számlavezetés díjmentes, és a befizetett pénzt állampapírokba lehet fektetni. Az állampapírok megvásárlása után további díjakat nem számítanak fel, így ez az egyik legolcsóbb lehetőség a nyugdíjcélú megtakarítások között. Az állam által nyújtott adójóváírást az adóév végén a NAV közvetlenül a számlára utalja, amit további állampapírok vásárlására lehet felhasználni.
Hogyan lehet megnyitni egy NYESZ-t?
A számla megnyitása gyorsan és egyszerűen elvégezhető online az Ügyfélkapun keresztül, feltéve, hogy az ügyfél rendelkezik egy normál értékpapír-számlával a Magyar Államkincstárnál. A számlanyitáshoz egy minimum 5000 forintos befizetés szükséges. Az ügyfelek ezt követően a WebKincstáron vagy MobilKincstáron keresztül intézhetik a befektetéseiket, így teljes mértékben digitálisan kezelhetik megtakarításaikat.
Mire érdemes figyelni?
Fontos szem előtt tartani, hogy a nyugdíj-előtakarékossági számla valódi előnyei csak hosszú távon realizálódnak. A számláról a pénzhez csak 10 év után, illetve nyugdíjkorhatár elérésekor lehet hozzáférni. Ha valaki ennél korábban szeretné felhasználni a megtakarítást, akkor vissza kell fizetni az adójóváírást és adókat is kell fizetni a kamatok után.
Összességében a NYESZ egy kedvező lehetőség azoknak, akik hosszú távra szeretnének öngondoskodni, és kihasználni az állami támogatásokat. Az adókedvezmények és a rugalmas befektetési lehetőségek mellett a számlanyitás és kezelés is egyszerű, így mindenki számára könnyen elérhetővé válik a nyugdíjcélú megtakarítás.
forrás: BiztosDöntés