Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Önkormányzati bérlakásokat, játszóteret és közösségi házat adtak át Vásárosnaményban


Önkormányzati bérlakásokat, játszóteret és közösségi házat adtak át Vásárosnaményban

Vásárosnamény – A Bereg szívének gazdasági, infrastrukturális gazdasági fejlődése továbbra is töretlenül halad. Az elmúlt évek során a városban, több milliárdnyi fejlesztés valósult meg Vásárosnamény Város Önkormányzatának köszönhetően. A szerteágazó kivitelezések sorát most a város leromlott városrészeit, illetve társadalmi integrációját elősegítő pályázata zárult sikeresen. A kivitelezés során a település két új, összkomfortosan berendezett, összesen  négy lakásból álló szociális bérlakásokkal, egy a minden igényeket kielégítő közösségi házzal, valamint egy játszótérrel gyarapodott.

A közel 300 millió forintból megvalósuló kivitelezés átadására a mai napon került sor, ahol a megjelenteket Filep Aurél köszöntötte. Az ünnepélyes projektzáró rendezvényt a város polgármestere, Filep Sándor nyitotta meg, Beszédéből megtudhattuk, hogy a projekt átfogó célja a Vásárosnamény 2. számú szegregátumának társadalmi integrációjának elősegítése ,az itt élők lakhatási feltételeinek és életkörülményeinek fejlesztése, a munkanélküliség csökkentése által. Elmondta továbbá, hogy a 283.000.000 forint összköltségű infrastrukturális fejlesztés során, a Széchenyi István utca 11. alatt közösségi épület került kialakítása, a meglévő épület felújításával, korszerűsítésével, térburkolat kialakításával, és akadálymentesítésével. Továbbá a Széchenyi István utca 16. és 17. szám alatt szociális bérlakások kerültek kialakítása a meglévő épületek átalakításával, felújításával, korszerűsítésével. E mellett  a szociális bérlakások komfortosítására is sor került, az alapszükségletekhez tartozó bútorok és elektronikai eszközöket elhelyezésével. A meglévő héjazat mind a három épületnél elbontásra kerültek, illetve külön figyelmet fordítottak az ingatlanok tetőfedésének elbontására, mely azbeszt tartalmú palafedésvolt.

Közösségi épület munkálataira is kitért ahol szintén számos munka akadt meglévő elektromos és gépészeti szerelvények szerelésénél, a vezetékek bontásánál. Elbontásra kerül a homlokzati vízelvezető csatornarendszer, a tetőfedés, és a tetőszerkezet elidősödött részeit is cserélni kell. A meglévő nyílászárók kibontásra kerülnek, valamint felbontásra kerültek a padozatok minden helyiségben, új padló rétegrend kerül kialakításra. A biztonság is fokozott figyelmet kapott a kivitelezés során, ezért térfigyelő rendszer kiépítése is sor került, a szegregátum közbiztonság növelése érdekében. Az épületek mellett a Széchenyi utca útburkolatának, járda és csapadékvíz elvezető rendszerének felújítása, valamint a gyerekek számára az EU-s szabványoknak megfelelő játszótér került kialakításra. Végezetül megtudhattuk azt is, hogy a közösségi épület teljesen felszerelt, a célnak megfelelő bútorokkal és elektronikai eszközökkel, valamint gyermek és felnőtt felzárkóztató eszközökkel várják az itt lakókat. Az épületben két-két darab mosógép és szárítógép áll rendelkezésre, amely az itt élők szükségelteit fogja kielégíteni, valamint az ingatlanon lévő kiskert konyhakerti növények termesztését teszi lehetővé.

Filep Sándor projekt ismertetőjét követően Baracsi Endre a Megyei Közgyűlés alelnökének köszöntő beszéde hangzott el. Az alelnök megköszönte a projektben résztvevők áldozatos munkáját, a kivitelezők gyors és szakszerű munkáját, valamint kiemelte a Vásárosnaményban zajló fejlesztések sokaságát.

Az alelnök köszöntő szavait követően a projekt konzorciumi partnere a Beregi Ifjúságért Közművelődési és Szabadidő Egyesület, annak képviseletében pedig Insticei Zoltán vette át a szót. Projektismertetőjében megtudhattuk, hogy Vásárosnamény Város Önkormányzata a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program támogatási rendszere keretében „A Társadalmiegyüttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok” című konstrukciójában, a TOP-5.2.1-15-SB1-2016-00098 azonosítószámú pályázatban vettek részt. Az elnök elmondta, hogy programjuk során tanoda jellegű napközis foglalkozásokat szerveztek napi szinten, a szergregátumban elő célcsoportnak. A program során három pedagógus dolgozott a gyerekekkel, csökkentve a bukást és a romló tanulmányi eredményeket. Több mint huszonhat hátrányos helyzetű gyerekkel sikerült a programban folyamatosan együtt dolgozni, és javítani tanulmányaikat, megelőzni a lebukást. A tanulás mellett szabadidős programok is voltak nekik szervezve, mint mozi, színház látogatás, fagyizás, városi séta. Zárásként ismertette azon programokat, melyekkel a társadalmi együttműködést kívánták erősíteni,mint a napközis foglalkozások, tanácsadási szolgáltatások, előadások és családi rendezvények.

Beszámolóját követően a jelenlévők megtekinthették a most kialakításra került szociális bérlakásokat, majd állófogadáson tudhattak meg többet a projektről.