Nem volt eddig jellemző, de sajnos ez a mérges pókfajta megjelent Magyarországon is, aminek a csípése picit sem veszélytelen.
A legtöbb pók ártalmatlan, de ennek a csípésére nagyon kell vigyázni
A pókok az egyik legmegosztóbb élőlények közé tartoznak: míg egyesek csodálják őket, mások rettegnek tőlük. Az arachnofóbia, vagyis a pókoktól való félelem, az egyik leggyakoribb fóbia világszerte, és ezen a barátságos Pókember sem tudott segíteni.
Az emberiség története során a pókok egyes fajai valóban veszélyt jelentettek, így a félelem egyfajta védekező mechanizmusként alakult ki nálunk. Emellett a pókok mozgása, hosszú lábai és szokatlan testfelépítése sokak számára kellemetlen érzést kelthet. Persze a média és a horrorfilmek is hozzájárulnak a félelem fenntartásához.
Pedig a világon élő több mint 50 ezer pókfaj közül csupán alig 2 százalék jelent valódi veszélyt az emberre. A legtöbb pók nem agresszív, és ha megcsípnek, az általában védekezésből történik. A házi pókok például kifejezetten hasznosak, mivel segítenek a rovarok, például a szúnyogok és legyek populációjának szabályozásában.
Azonban most tényleg megjelent egy veszélyes pók Magyarországon, aminek a csípése lázat, émelygést, zsibbadást okozhat, és rossz esetben allergiás reakciót is kiválthat, ami mondjuk ha nehézlégzéssel párosul, akkor életveszélyes is lehet.
Bár a legtöbb pókcsípés nem okoz komoly problémát, néhány faj mérge kellemetlen tüneteket válthat ki. A pókcsípés általában duzzanatot, viszketést és égő érzést okoz, de egyes mérges pókok csípése akár súlyosabb reakciókat is kiválthat, például lázat, zsibbadást vagy bőrelhalást. A csípés helyének elvakarása növelheti a fertőzés kockázatát, ezért fontos a megfelelő kezelés.
Magyarországon több mérges pók is előfordul, bár egyik sem életveszélyes. A szakértők gyakran kiemelik, hogy nagyon ritka esetben azonban előjöhetnek olyan allergiás reakciók, amik súlyosbíthatják a tüneteket. Ha például már nehézlégzést érzünk, akkor érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni.
Közben akármennyire is nem szerettük volna, az utóbbi években a sárga dajkapók (Cheiracanthium mildei) elterjedt Magyarországon. Ez a faj korábban főként a mediterrán térségben volt jellemző, de a klímaváltozás és az emberi tevékenység miatt már hazánkban is megtalálható.
Bár nem annyira veszélyes, mint a mérges dajkapók, csípése fájdalmas lehet. A sárga dajkapók mérge helyi duzzanatot, égő érzést, hőemelkedést és ritkán átmeneti bénulást okozhat. Nem agresszív faj, de ha megzavarják, védekezésből csíphet.
Érdemes tehát inkább elkerülni a találkozást. Fontos alaposan átvizsgálni a kerti terményeket, mielőtt a konyhába vagy kamrába kerülnek. A nyitott ablakokra szerelt szúnyoghálók nemcsak a rovarokat, de a pókokat is kívül tarthatják. A sarkok, zugok rendszeres takarítása segíthet elkerülni a fészkek kialakulását. A borsmenta, fahéj és citrusfélék illata elriasztja őket, de állítólag az ecet szintén hatékony pókriasztó.