Közzétette - Kategória - Felső-Szabolcs hírei, Regionális hírek, Vásárosnamény hírei, Vezér cikkek, Záhony

Megszűnik a gimnáziumi képzés Záhonyban


Gimnázium

Illusztráció

Szabolcs-Szatmár-Bereg – Záhonyban és Tiszalökön megszűnik a gimnáziumi képzés, Csengerben viszont megmarad.Elmaradt a gimnázium kifejezés a tiszalöki középiskola nevéből, szeptember óta hivatalosan a Nyíregyházi Szakképző Centrum Teleki Blanka Szakközépiskolája, Szakiskolája és Kollégiuma az intézmény új neve.

Más gimnáziumot választottak

– Az úgynevezett profiltisztítás a mostani átszervezésektől függetlenül nálunk már korábban, három éve spontán módon megkezdődött. Egyre kevesebb volt a gyermek, egyre kevesebben választották a helyi gimnáziumot nemcsak a városból, hanem a térségből is. A tehetséges fiatalokat elszipkázták Tiszavasvári, Hajdúnánás, Tokaj, Nyíregyháza gimnáziumai – mondta el érdeklődésünkre Gömze Sándor, Tiszalök polgármestere.

– A tiszalöki középiskolában három éve nem indult nappali képzésű gimnáziumi osztály, így csupán egy évfolyam van, a most végzős 4. osztály. Ezzel szemben a szakképzés stabil, közel négyszáz fiatal tanul az intézményben szakközépiskolásként vagy szakiskolásként.
Jövőre, az új tanévben a szakközépiskolai képzést szakgimnáziumi képzésnek fogják nevezni, s ennek keretében informatika, rendészet, turisztika és szociális szakgondozó szak vár majd a diákokra Tiszalökön. A szakiskolai képzést jövőre a szakközépiskolai képzés jelenti, a nyolcadikosok jelentkezhetnek többek között hegesztő, festő és mázoló, kőműves és hidegburkoló, eladó szakokra. Szakmai képzést nyújtanak majd érettségizetteknek is kereskedő, gyakorló fodrász és gyakorló kozmetikus szakmákban.

Csak szakközépiskolai osztályok

A hvg.hu listáján a záhonyi Kandó Kálmán Közlekedési Szakközépiskola és Gimnázium és Dr. Béres József Kollégium is szerepel.

Az intézmény honlapján napok óta olvasható a cáfolat: „November 11-én téves információ jelent meg a médiában iskolánk jövőjével kapcsolatban. A megszűnő gimnáziumok között intézményünk neve is szerepelt. Az információ félreértelmezhető, mivel nem az iskola, csak a gimnáziumi képzés szűnik meg. A 2013/2014-es tanévtől már kizárólag szakközépiskolai osztályokat indítunk.”

Megkérdeztük, hogyan érinti az intézményt, hogy a Klik-től az NGM-hez került, és hogy valóban megszűnik-e a gimnáziumi képzés.

Béres Jánosné, a Kisvárdai Szakképzési Centrum (Kisvárdai SZC) főigazgatója lapunknak elmondta: a változás pozitívan érinti az iskolát, mert azzal, hogy a fenntartó az NGM lett, közelebb került a munkaerőpiachoz a szakképzés. A Klik-nél kisebb intézményrendszer jött létre, amely könnyebben működtethető, így gyorsabb az információáramlás, az engedélyek megadása.

A fenntartóváltás eredményeként a képzési, oktatási paletta színesedik, ez megnyilvánul a felnőttoktatás eredményes felfuttatásában, sok új szakma beindításában, a diákok szakmai gyakorlati képzése rugalmasabbá válik, nagy részük külső gyakorlati helyeken sajátítja el a szakma fortélyait, tudásanyagát. A gimnáziumi képzés további sorsáról a fenntartó dönt, ezt a fenntartó minden évben felülvizsgálja. Az intézményben a gimnáziumi osztály végzős, a gimnázium kifutó rendszerű megszüntetéséről már korábban – még a Klik fenntartási időszakában – döntöttek, mert fontosabbnak tartották a szakközépiskolai képzést.

Szabolcsonline

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük