Közzétette - Kategória - Beregi Krónikák, Regionális hírek, Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Mécsesgyújtással emlékeztek a nemzeti gyászemléknapon Vásárosnaményban


mecsesgyujtassal-emlekeztek-a-nemzeti-gyaszemleknapon-vasarosnamenyban-6

Vásárosnamény – Mécsesgyújtással és egyperces néma főhajtással emlékezett Vásárosnamény Város Önkormányzata képviseletében dr. Szilágyi Péter, a város jegyzője az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira a Nemzeti Emléknapon. A mécsesgyújtás és megemlékezés a Vásárosnaményi Járásbíróság bejáratánál október 23-án újonnan avatott 56′-os emléktáblánál illetve a Szent István parkban lévő Kiss Sándor szobornál zajlott.

Magyarországon 2001-ben nyilvánították november 4-ét – október 6-ával együtt – Nemzeti Gyásznappá az 1956-os forradalom leverésének emlékére. A forradalom sorsát a november 4-i szovjet invázió pecsételte meg. Hajnalban az ország egész területén megindult a katonai megszállás. Reggel 5 óra 20 perckor hangzott el Nagy Imre híres rádióbeszéde, amelyben az ország és a világ közvéleményét tájékoztatta a hadüzenet nélküli fegyveres beavatkozásról.

A szovjet túlerő harckocsikkal vonult a fővárosba, de csak többnapos utcai harc során tudták felszámolni az ellenállást a Széna térnél, a Corvin-közben, Óbudán, Kőbányán, a VIII. és a IX. kerület több helyszínén, végül Csepelen is, november 11-én. Megemlékezéséről a nemzeti gyászról szóló 237/2001. (XII. 10.) számú Korm. rendelet döntött. Az emléknapon félárbócra engedik Magyarország nemzeti lobogóját, majd a hagyományok szerint országosan, számos településen illetve a Terror Háza Múzeum Hősök falánál gyertyagyújtással, a Rákoskeresztúri Újköztemető 300-as parcellájánál koszorúzással, a Szent István Bazilikában pedig emlékkoncerttel emlékeznek az ’56-os szabadságharc mártírjaira és a megtorlás áldozataira.
[slideshow_deploy id=’114688′]


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük