Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák, Koronavirus

Koronavírus és a házi kedvencek: a kutyákra és cicákra is veszélyes lehet a járvány?


Fotó: pexels

A jelenlegi helyzet miatt nem csak az emberek egészségére kell fokozottan odafigyelni, hanem a háziállatokéra is!

A koronavírusra való tekintettel most mindenki egy kicsit óvatosabban éli az életét. Otthon maradunk, amikor csak lehet, kézfertőtlenítőt használunk, sokat mosunk kezet, és próbáljuk minél alaposabban betartani a home office 10 aranyszabályát. A bolti vásárlás terén már adtunk pár tippet: például van néhány dolog, amit kár megvásárolnod a járványidőszak alatt, és van pár, amit fontos lenne!

Akinek pedig van otthon kutyája vagy cicája, biztosan feltette már magának a kérdést: vajon a házi kedvencekre is veszélyes lehet a koronavírus? Ők is elkaphatják, és ha igen, akkor mit jelent ez rájuk nézve? Az első kérdéshullám nagyjából azután indult útra, hogy egy kínai férfi története terjedni kezdett az interneten. Ő azt mesélte el, hogy komoly betegséggel küzdött meg még a koronavírus nagyobb elterjedése előtt, nagyon beteg volt, és a macskája is meghalt. Most utánajártunk, milyen információt közölnek a WHO, azaz az Egészségügyi Világszervezet hivatalos oldalán ezen a téren.

Néhány nappal ezelőtt még az az információ állt a weboldalon, hogy

jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a házi kedvencek, mint például a kutyák és macskák elkaphatják az új koronavírust. Azonban mindig jó ötlet szappanos vízzel kezet mosni, miután a kedvencünkhöz hozzáértünk. Ez megvéd téged a különböző gyakori baktériumoktól, mint például az E. colitól és a szalmonellától, amit emberek és állatok könnyedén átadnak egymásnak.

Nem sokkal később azonban szárnyra kaptak hírek ismét olyan házi kedvencekről, akiknél felmerült a koronavírus gyanúja. Az egyik leghíresebb az a hong kongi történet, amely során egy pomerániai törpespicc esetében mértek alacsony szinten, de koronavírus fertőzést, miután gazdájánál is pozitív lett a teszt. Ezt követően a kutya karanténba került, majd rövid időn belül negatív is lett a tesztje, így hazaengedték, ám nem sokkal később meghalt (ennek oka nem derült ki, mert a gazdája nem engedélyezte a boncolást). A hírrel kapcsolatban már rengeteg történet kapott szárnyra, van, ahol tényként közlik azt, hogy a koronavírus miatt halt meg az eb, de szögezzük le, hogy ez egyáltalán nem biztos.

A tesztek azt bizonyítják, hogy fertőzés állt fent. De nem lenne meglepő, ha alacsony szintű lenne, mert a kutyák nem elég jó gazdatestek a vírusnak.

– nyilatkozta J. Scott Weese egyetemi professzor a Washington Post lapnak.

A fenti esetekből kiindulva többen is felkeresték a WHO-t, hogy hivatalos álláspontot is hallhassanak. A szervezet ezt követően (a hong kongi esetre is reagálva) közzétette, hogy mi a jelenlegi tényállás.

Noha volt egy eset, amikor Hong Kongban egy kutya megfertőződött, jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy egy kutya, macska vagy egyéb házi kedvenc terjesztheti a COVID-19-et. COVID-19 leginkább cseppfertőzés útján terjed, amikor egy fertőzött személy köhög, tüsszent vagy beszél. Hogy megóvd magad, moss kezet gyakran és alaposan. WHO továbbra is figyelemmel kíséri a legújabb kutatásokat ebben a témában, és egyéb COVID-19 témákban is, és azonnal frissíti az információkat, ha új eredmény lesz elérhető.

Mégis, ettől függetlenül most nem csak a saját, de kis kedvenced érdekében is fontos betartanod a legnagyobb szabályokat, kutyasétáltatás közben főleg!

/www.joy.hu/