Itthon évszázadokon át a november 1-jei mindenszenteket, illetve a november 2-i halottak napját ünnepeltük csak. Az elmúlt években azonban hazánkban is egyre népszerűbbé válik október 31-én az angolszász halloween. A keresztény mindenszentekkel és halottak napjával ellentétben a halloween pogány ünnep, mely ősi kelta eredetű népszokásokon alapul, és az ír bevándorlók révén terjedt el Észak-Amerikában a 19. században.
A gyerekek halloween estéjén beöltöznek különféle ijesztő jelmezekbe, és házról házra járva csokit, cukrot kérnek a házigazdáktól. A jelmezeket illetően azonban érdemes ügyelni valamire.
Veszélyesek lehetnek ezek a halloweenjelmezek
A kelták hite szerint október 31. éjjelén a holtak szellemei visszatérnek a Földre, és mivel beköltözhetnek az élők testébe, ezért azok mindenféle ijesztő maskarával igyekeznek megakadályozni ezt. A halloweenjelmezeket sokan kölcsönzőből szerzik be, de persze vannak szülők, akik maguk készítik gyermekeik számára, egy dologra azonban érdemes nagyon figyelni.
Egy maszk feltevése egyszerű módja annak, hogy a gyerek egyetlen pillanat alatt ijesztő boszorkánnyá vagy múmiává változzon. Tom Golubovich, a Ninja Transfers halloween- és dizájnszakértője szerint a maszkok számos veszélyt rejthetnek magukban – különösen az 5 év alatti gyerekekre nézve:
– Bár a maszkok a jelmezek kiegészítésének egyszerű módjának tűnnek, ám biztonsági szempontból igencsak aggályosak lehetnek. A légzési problémáktól kezdve a higiéniai dilemmákig többféle kérdést felvetnek.
A halloweenmaszkok gyakran vastag anyagból készülnek, és kis légzőnyílásokkal rendelkeznek, melynek következtében korlátozzák a szabad légáramlást.
– A házról házra járás fizikai megerőltetése, valamint a halloween esti izgalom súlyosbíthatja a maszkot viselő gyermek légzési nehézségeit – mondja Tom Golubovich.
A kisebb gyerekek nagyobb veszélynek vannak kitéve
A kisebb gyermekek esetében a légutak is szűkebbek – így fordulhat elő például, hogy a kruppot idővel kinövik a gyerekek, hiszen a légutak átmérője nő a gyerekkel együtt. Ezért a fiatalabb, óvodás – vagy még kisebb – korosztály esetében nagyobb az esély a légzési problémák, fulladás kialakulásának a maszkviselés során.
A légzési problémák mellett még érdemes megemlíteni, hogy az ősz végi, baktériumoktól és vírusoktól hemzsegő időszakban veszélyes, ha a gyerekek egymással maszkokat cserélnek, hiszen ez jócskán megkönnyítheti a légúti kórokozók terjedését.