Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák, Gazdaság

Figyelmeztet az MNB: baj lehet még a lakáshitelek kamataiból


lakashitelA jelzáloghitelek kamatkockázata jelenti a legnagyobb kihívást – áll az MNB pénzügyi fogyasztóvédelmi jelentésében.

A pénzpiacokon változatlanul kihívást jelent a jelzáloghitelek kamatkockázata az MNB most kiadott pénzügyi fogyasztóvédelmi jelentése szerint. Freisleben Vilmos fogyasztóvédelmi igazgató arról beszélt a jelentés bemutatásán, hogy bár 2018 végére az új lakáshitel-kihelyezések több mint 60 százaléka már minősített termék volt, és az új lakáshitelek 97 százalékának kamatát egy évnél hosszabb időre fixálták, a teljes jelzáloghitel-állomány mintegy háromötöde továbbra is változó kamatozású.

A pénzügyi intézményeknél lévő késedelmes jelzáloghitel-szerződések száma kétharmadára (kb. 164 ezerről kb. 109 ezerre) esett a 2019-et megelőző 5 évben. Számos követelés teljesítővé vált vagy megszűnt, miközben a késedelmes szerződések jelentős része pénzügyi vállalkozásokhoz került.

A hitelezésnél továbbra is probléma a teljes hiteldíj-mutató (THM) kiszámítása, feltüntetésének módja, továbbá a reprezentatív példa bemutatásának hiánya. A jegybank kockázatokat lát a kombinált – hitelkártya és személyi kölcsön vagy áruhitel jellegű – konstrukciókkal kapcsolatos ügyféltájékoztatási gyakorlatban is.

Ami a biztosításokat illeti: a nem megfelelő tájékoztatás és az értékesítés módja miatt egyes ügyfelek nem az igényeiknek megfelelő biztosítást kötnek. A felek hibájából sokszor az online kommunikáció sem hatékony, ami nehézségeket okozhat a fogyasztóknak.

A jelentés szerint az MNB tavaly közel 250 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki, és 137 fogyasztóvédelmi figyelmeztetés keretében jelezte kifogásait a pénzügyi intézmények felé.