
A Coca-Cola is elismeri, hogy más a Magyarországon kapható Fanta, mint a többi európai országban. „A Fanta Narancsot Európa-szerte gyártjuk, és a különböző országokban eltérő lehet a gyümölcslétartalma. Az egyes országokban a gyümölcstartalom többnyire hasonló a helyben kapható hasonló termékekéhez, valamint összhangban van az érvényes helyi szabályozásokkal.”
Azt is közölték, hogy folyamatosan dolgoznak az italaik cukortartalmának csökkentésén, ezért előfordulhat, hogy a termékben lévő édesítőszerek és cukor aránya országonként eltérő. Mint írták, a helyi termékjellemzőket mindig feltüntetik a csomagoláson, hogy a vásárló a teljes összetevő- és tápértékinformáció birtokában élvezhesse az italt.
Minderről a Pénzcentrum számolt be, miután a lap egyik olvasója jelezte, hogy az Olaszországban megvett Fanta nem hasonlít a magyar boltokban árult italhoz, sem kinézetben, sem ízében.
Lázár János: Fanta helyett hanta
A történteket Lázár János sem hagyta figyelmen kívül, az építési és közlekedési miniszter a közösségi oldalán fejtette ki kedden, hogy „egészségünk állapota leginkább saját magunktól, az egészségügyi ellátórendszertől és az élelmiszer-kereskedelmi környezettől függ. Utóbbi határozza meg, hogy mit vehetünk le a boltok polcairól, mi kerül az asztalainkra, és az miként befolyásolja egészségünk állapotát”.
SZERINTE A NAGY ÉS GAZDAG NYUGATI MULTICÉGEK, ÍGY PÉLDÁUL A COCA-COLA IS, NEM KORREKT MÓDON JÁR EL A MAGYAROKKAL SZEMBEN, ÉS MINDEZ AZT A VÉLELMET ERŐSÍTI, HOGY A KÜLFÖLDI ÉLELMISZERIPARI CÉGEK SZEMETET ADNAK EL A MAGYAROKNAK.
Lázár János erről egy Kormányinfón is beszélt korábban, de akkor „minden érintett csak hárított, meg süketelt”. Szerinte nem kell cukros üdítőt inni, de ha valaki erre akarja költeni a pénzét, hát tegye.
Az viszont nem járja, hogy a magyarok Fanta helyett csak hantát kapjanak a Coca-Cola vállalatcsoporttól!
– fogalmazott.
Úgy véli, az az állami hivatal, amelyik elfogadja azt a magyarázatot, hogy a gyártó szerint ezek a magyar igények, „minden feladatára alkalmatlan, ahogyan az is, aki ezeknek a cégeknek gazsulál néhány újabb befektetésért, akkor, amikor a magyar emberek egészsége a tét”.
AZ ÉPÍTÉSI ÉS KÖZLEKEDÉS MINISZTER SZERINT EZÉRT AZ ÉLELMISZEREK MINŐSÉGÉT SZABÁLYOZÓ TÖRVÉNY SZIGORÍTÁSA SZÜKSÉGES.
Továbbá biztosítani kell, hogy fogyasztóként képesek legyünk nyomon követni az élelmiszerek útját, és egységesen kell fellépni a beszállítókat kihasználó, a vásárlókat meg lehúzó kereskedelmi szereplőkkel szemben. Hozzátette, a kereskedelem szabad üzleti vállalkozás, de az nem lehet magasabb rendű cél, mint az emberek egészsége.
Lázár szerint arról van szó, hogy a Spar, a Lidl és az Aldi leuraltak és letaroltak mindent, és a multikat a tömegtermékek esetében nem érdekli más, mint hogy minél többet eladni. Szerinte átverik a magyarokat a minőséggel, de a legnagyobb baj az egészségre is ártalmas élelmiszerekkel van.
„Azzal, hogy a külföldi láncok sokszor a Nyugat-Európában már eladhatatlan szemetet próbálják ránk sózni. Az élelmiszeripari szemét dömpingje – ami nem kereskedelmi, hanem közegészségügyi kérdés – csak erős kontroll mellett tartható kordában” – írta.