Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Augusztus 20-i kenyérszentelés és ünnepi istentisztelet Vásárosnaményban


Augusztus 20-i kenyérszentelés és ünnepi istentisztelet Vásárosnamény 10

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/BeregiHirek/videos/1452993558123032/” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]

Vásárosnamény – A Bereg szívében, Vásárosnaményban minden évben központi ünnepség keretein belül emlékeznek meg az államalapítás ünnepéről, melynek ezúttal a református templom falai adtak otthont. A Szent Istvánra való emlékezés hagyományának részévé vált  a kenyérszentelés is, melyet ezen a napon tartanak országszerte, így a Bereg fővárosában is. Augusztus 20. államalapító Szent István ünnepe, nemzeti ünnep, a Magyar Köztársaság hivatalos állami ünnepe, egyben az új kenyér ünnepe is. Augusztus 20. az egyik legrégibb magyar ünnepnap: Szent István király napja, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja. Uralkodása idején I. István még augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé, ekkorra hívta össze Fehérvárra a királyi tanácsot és tartott törvénynapot. Élete végén a beteg király ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, és 1038-ban ő maga is azon a napon halt meg. Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20-ára, mert 1083-ban VII. Gergely pápa hozzájárulásával ezen a napon emeltették oltárra I. István relikviáit a székesfehérvári bazilikában, ami a szentté avatásával volt egyenértékű. Az ünnepeknek is megvan az életük. Az évszázadok folyamán változnak a hozzájuk kötődő tartalmak, hangsúlyok. Augusztus 20-a esetében az ünnep állami és egyházi jellegének egyensúlya is folyamatosan változott. A török hódoltság idejére Szent István ünnepe elveszítette az Árpád-ház idején oly fontos dinasztikus erejét.  XI. Ince pápa pedig 1686-ban a török fölött aratott győzelem emlékére megváltoztatta Szent István ünnepének dátumát. Annak örömére, hogy szeptember 2-án Buda váráról lekerült a félholdas zászló, elrendelte, hogy az egész katolikus világ minden év szeptember 16-án emlékezzék meg Szent István ünnepéről. A következő száz esztendőben sok más egyházi ünneppel együtt Szent István napja is kiszorult az egyházi kalendáriumból. Mária Terézia, hogy a magyar rendek kedvében járjon, 1774-ben országos ünneppé nyilvánította Szent István napját – ismét augusztus 20-án. Szent Istvánról évtizedeken keresztül nem lehetett nyilvánosan hallani, mégis 1989-ben szinte varázsütésre újjáéledtek a régi hagyományok: katolikusok és más érdeklődők ezrei vesznek részt a Szent Jobb-körmeneten. 1991-ben a demokratikusan választott Magyar Országgyűlés augusztus huszadikát Szent István napjaként hivatalos állami ünnepnek nyilvánította.

A második világháború után újjászerveződő politikai erők többsége számára Szent István ünnepe a feudális maradványokat konzerváló társadalmi szerkezetet és a klerikalizmust jelentette. 1945-ben az országgyűlés megváltoztatta az ünnepnap jelentését, augusztus 20-a ekkor vált az egykori aratóünnepeket, aratóbálokat idéző új kenyér ünnepévé. Az aratást befejező ünnepségek egy 1901-es „szociális hangvételű” miniszteri felhívásnak köszönhetően terjedtek el, elsősorban azokon a nagybirtokokon, ahol nagyszámú cselédséget foglalkoztattak.

1945-ben még nem törölték Szent István ünnepét a kalendáriumból. Erre 1947-ben került sor, amikor a kommunista párt nyílt támadásba lendült. Úgy gondolták, ha május elsején ünnepelnek a munkások, ünnepelhessenek augusztus huszadikán a földmunkások is. Így augusztus 20-án az új kenyérre és az aratásra helyeződött a hangsúly. Néhány év múlva megint változott az ünnep tartalma. 1949-től 40 éven keresztül augusztus huszadikán a Magyar Népköztársaság Alkotmányát ünnepeltük, természetesen az elmaradhatatlan nemzeti színű szalaggal átkötött kenyérrel.

Augusztus 20-i kenyérszentelés és ünnepi istentisztelet Vásárosnamény 12

A fent említett előzmények tekintetében a trikolórba borult beregi város megemlékezésén számos városi közméltóság, intézményvezető és országgyűlési képviselő is tiszteletét tette, mint Filep Sándor polgármester, Szucsányiné Magocsa Edit és Szalainé Bíró Katalin képviselő-testületi tag, Deák Ferenc Kormányhivatal vezető, dr. Szilágyi Péter jegyző, Varga János a Beregi Múzeum igazgatója, dr. Czomba Sándor és dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő.

Augusztus 20-i kenyérszentelés és ünnepi istentisztelet Vásárosnamény

Az ünnepi program a református gyülekezet énekarának dallamaival kezdődött, ahol számos az ünnephez szorosan kapcsolódó egyházi ének hangzott el.

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/BeregiHirek/videos/1453749114714143/” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]

elvalaszto2

Augusztus 20-i kenyérszentelés és ünnepi istentisztelet Vásárosnamény 1

Ezt követően a gyülekezet nevében Tibáné Drabant Mária prózai előadása következett, aki asztali áldást és ünnepi verset olvasott fel a szép számmal összegyűlt közönségnek.

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/BeregiHirek/videos/1453761071379614/” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]elvalaszto2

Augusztus 20-i kenyérszentelés és ünnepi istentisztelet Vásárosnamény 2

Szavalatát dr. Pótor Imre református lelkész több egyházi énekkel való éneklésével nyitotta meg az emlékező istentiszteletét, melyet megemlékező igehirdetése követett részéről.

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/BeregiHirek/videos/1453769398045448/” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]elvalaszto2

Augusztus 20-i kenyérszentelés és ünnepi istentisztelet Vásárosnamény 5Augusztus 20-i kenyérszentelés és ünnepi istentisztelet Vásárosnamény 6

Az igehirdetést követően úrvacsoraosztásra került sor, ahol az ún. úrasztala előtt osztotta ki a lelkész az úrvacsorát. Az Úrvacsora vétele előtt a dr. Pótor Imréné egy bűnvalló imádságot, majd az Úrvacsora szereztetési igéjét mondta el:

Mert én az Úrtól vettem, a mit néktek előtökbe is adtam: hogy az Úr Jézus azon az éjszakán, melyen elárultaték, vette a kenyeret, És hálákat adván, megtörte és ezt mondotta: Vegyétek, egyétek! Ez az én testem, mely ti érettetek megtöretik; ezt cselekedjétek az én emlékezetemre. Hasonlatosképpen a pohárt is vette, minekutána vacsorált volna, ezt mondván: E pohár amaz új testamentum az én vérem által; ezt cselekedjétek, valamennyiszer isszátok az én emlékezetemre. Mert valamennyiszer eszitek e kenyeret és isszátok e pohárt, az Úrnak halálát hirdessétek, a míg eljövend.

Ezután áldással elbocsátotta a híveket.elvalaszto2

Augusztus 20-i kenyérszentelés és ünnepi istentisztelet Vásárosnamény 8

A procedúrát követően került sor a Vásárosnamény Város Önkormányzata által felajánlott új kenyér megáldására dr. Pótor Imre, református lelkész által, melyből aztán a gyülekezet és a megjelent ünneplő közönség is kapott.

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/BeregiHirek/videos/1453746261381095/” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]elvalaszto2

Augusztus 20-i kenyérszentelés és ünnepi istentisztelet Vásárosnamény 7

A kenyérszentelés és az ünnepi megemlékezés végén dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő tartott ünnepi beszédet, aki az ünnep mivoltjától, annak keletkezéséről és fontosságáról is beszélt.

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/BeregiHirek/videos/1453133418109046/” width=”650″ height=”365″ onlyvideo=”1″]

 

[slideshow_deploy id=’128365′]

 


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük