Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

„Államellenes szervezkedés Vitkán” – Fejezetek a koncepciós perek világából a Beregi Múzeumban


dr. Alföldi Vilma Kötél általi halálra ítélem Budapest-Nyíregyháza-Vitka, avagy egy országosnak beállított „államellenes szervezkedés” felszámolása 1949-1953

Vásárosnamény – Az országos szinten is neves, számos értékkel büszkélkedő Beregi Múzeum ismét nívós rendezvénynek adott otthont. A Múzeum nagytermében ugyanis a térségből származó dr. Alföldi Vilma: Kötél általi halálra ítélem Budapest-Nyíregyháza-Vitka, avagy egy országosnak beállított „államellenes szervezkedés” felszámolása 1949-1953 című könyvét mutatta be annak szerzője.

A telt házas könyvbemutató kezdetén Varga János, a Beregi Múzeum igazgatója köszöntötte a megjelenteket, majd mutatta be a szerző munkásságát. Köszöntőjéből megtudhattuk, hogy dr. Alföldi Vilma Olcsván született, Vásárosnaményban érettségizett, az ELTE-n diplomázott. A váci múzeum munkatársaként Vác dualizmus kori történetéből doktorált. Dolgozott az Új Magyar Központi Levéltárban, majd az Országos Levéltárban. Kutatta Pest megye és települései mútját, számos igazgatástörténeti, levéltármódszertani írást publikált. Nemrég megjelentette Olcsva történetét a Károlyi-uradalom időszakára koncentrálva. Neki köszönhetően idézhető majd fel a település elmúlt százada a megmaradt fotók segítségével. A szomszédos Vitka történetének fehér foltjaihoz levéltárosként közelítve az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában őrzött dokumentumok segítségével a Kötél általi halálra ítélem. Budapest–Nyíregyháza–Vitka, avagy egy országosnak beállított „államellenes szervezkedés” felszámolása, 1949–1953 című kötetében eddig még feltáratlan koncepciós pereket ad közre.

A múzeumigazgató köszöntőjét követően a város polgármestere, Filep Sándor köszöntötte a jelenlévőket. A városvezető elismerően szólt a rendezvényhez és örömtelinek nevezte azon erőfeszítéseket, mellyel a város múltjához szervesen tartozó történelmi tények napvilágot láthattak.

A város első emberének köszöntését követően, a térség országgyűlési képviselője, dr. Tilki Attila vette át a szót, aki országgyűlési képviselőként támogatja és segíti a helytörténetírást, így Alföldi Vilma kutatásait is, történelemtanárként a források jelentőségét, jogászként pedig a perek szerepét emelte ki.

A képviselő szavait követően, maga a szerző ajánlotta könyvét. Alföldi Vilma a  kötet születéséről elmondta, hogy élt a benne a gyerekkori emlék, miszerint a szomszéd faluban, Vitkán 1951-ben letartóztatások voltak, és a letartóztatottak családjait mindenki támogatni próbálta, aki csak tehette. A könyv megírásához a következő indíték az volt, hogy az ÁBTL-ben családtörténeti kutatás során rábukkant a vitkai elítéltek anyagaira, és ezek az ügyek tovább terjedtek, és Nyíregyházát érintve budapesti nagy perekbe torkolltak. Megtudhattuk azt is, hogy a kötet megírásakor forrásalapú történelem eszközével dolgozott az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára dokumentumaiból. A könyv tartalmi részére rátérve elmondta, hogy évekig tartó kutatásának eredménye a könyv, mely egy új szelete a koncepciós perek világából. Megtudhattuk továbbá azt is, hogy a könyv az 1949 és 1953 közötti pereket taglalja, s mint fogalmazott:

Ez egy politikai szándék szerint megszervezett, és lefolytatott eljárás volt, ami azt jelenti, hogy már az alapállás is hamis volt, és a jogelvekkel teljesen ellenkező volt a perek lefolytatásának mechanizmusa is. Nyíregyházát közvetlenül ez úgy érintette, hogy fölmerült egy olyan vád – a vádak is módosultak közben –, hogy diverzáns akciókat akarnak szervezni a Budapest-Nyíregyháza-Vitka-Záhony vasútvonalon.

A könyvben egy fejezetet szánt a vitkai Újhelyi Iván és társai elleni pernek, mely a Budapesti és nyíregyházi kapcsolatokkal rendelkező falusi emberek elleni perek – Vitka nevet viseli.

A szerző könyvajánlóját követően a jelenlévők tehettek fel kérdéseket a szerzőnek. Végezetül Varga János igazgató invitál mindenkit egy szerény állófogadásra, ahol megvásárolhatták a kötetet és beszélgethettek a szerzővel.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük