Vásárosnamény – Számos kutatás azt bizonyítja, hogy akik gyermekkorukban rendszeresen hallottak mesét a szüleiktől, azok szülői szerepükben is rendszeresen mesélnek. A kisgyerek elsődleges tanulási forrásai az utánzás és az ismétlés, belső erőforrásait pedig a gondozó felnőtt minőségi jelenléte, törődése, osztatlan figyelme építi. Nélkülözhetetlen, hogy a gyerek eleven, a szó legszorosabb értelmében kézzelfogható környezete mintát és élményt adjon: mondókázzon, meséljen, ringasson, érintsen. Gép, gépi hang, képernyő ezt nem tudja helyettesíteni. A vásárosnaményi Egészségfejlesztési Iroda ezen igazolt tényeket figyelembe véve, elindította a ,,Mesés esték a vásárosnaményi Egészségfejlesztési Irodával,, címet viselő programsorozatát, ahol heti egy mesével kívánja segíteni a fent említett célokat. Korbács-Bagin Barbara, a vásárosnaményi Egészségfejlesztési Iroda vezetője elmondta, hogy
a kezdeményezésünk alapja, azon bizonyított tényeken alapul,mely szerint már az anyuka hasában lévő magzatnak is érdemes felolvasni verseket. A már pár hetes kortól használható, adott korosztály számára készült könyvek segítségével akár másfél-két év előnyre is szert tehet gyermekünk kortársaihoz képest az iskola első évére. Erős kapcsolat figyelhető meg a korai tanulási élmények és a későbbi elsajátítási képességek között. Az olvasás fejleszti a memóriát, a képzelőerőt, a kreativitást, az érzelmi gazdagságot. Ezek a lehetőségek a televízió segítségével, csak korlátozott módon alakulnak ki.
Már a szülés után megismerkedhet a gyermek a könyvekkel. Erre a célra a „fekete-fehér” könyveket ajánlják, mert a csecsemők két hónapos korukig csak 30 centiméter távolságra látnak, így az erős kontúr az elsődleges. Ha a baba elfáradt, akkor elfordítja a fejét, ez esetben hagyni kell pihenni. Azonban minden korosztálynak meg kell találnunk a megfelelő könyvet és történetet.
– zárta gondolatait Korbács-Bagin Barbara irodavezető.
A második mese a ,,Mitől fehér a hód foga,, címet viseli, melyet itt tekinthetnek meg: