Az idei nyáron volt a legkedvezőbb mind a szabálytalan munkáltatók, mind a szabálytalanul foglalkoztatott munkavállalók aránya 2015 óta a foglalkoztatásfelügyeleti hatóság szokásos, nyári akcióellenőrzése alapján – írta a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
A BE NEM JELENTETT FOGLALKOZTATÁS MÉRTÉKE IS MÉRSÉKLŐDÖTT, 26 SZÁZALÉK ALÁ CSÖKKENT AZ ARÁNYUK AZ ELLENŐRZÖTT MUNKAVÁLLALÓK ESETÉBEN.
A foglalkoztatásfelügyeleti hatóság célja a kockázatok értékelésén alapuló célpontkiválasztással az erőforrások hatékony felhasználása, így elsősorban a súlyos jogsértések feltárása, azaz a jogsértő munkáltatók „kiszűrése”. Az akcióellenőrzés 852 vállalkozás – 2818 munkavállalóját érintő – foglalkoztatási gyakorlatát vizsgálta.
Az építőiparban 25,96 százalék „feketén” dolgozik
A tárca értékelése szerint az ellenőrzések a munkáltatók 73 százalékánál tártak fel a vizsgálatba vont munkavállalók 56 százalékát érintő valamilyen munkaügyi jogsértést. Az ellenőrzésbe vont 2 818 munkavállaló 25,8 százalékát (727 munkavállaló) érintette a be nem jelentett foglalkoztatás, azaz a jogviszonyuk rendezetlen volt.
Ez alacsonyabb a 2022. évi nyári akcióellenőrzés adataihoz képest, amikor az ellenőrzött munkavállalók 30,4 százalékát érintette a feketefoglalkoztatás valamelyik formája. A be nem jelentett foglalkoztatással leginkább érintett építőiparban is javulás látható. Az ágazatban ellenőrzéssel érintett munkavállalók számához viszonyítva az építőiparban dolgozók 25,96 százalékát foglalkoztatták feketén, ami 2015 óta a legkedvezőbb adat.
UGYANAKKOR MÉG ÍGY IS A MUNKAVÁLLALÓK TÖBB MINT EGYNEGYEDÉT ÉRINTETTE A FEKETEFOGLALKOZTATÁS.
A közleményükben arra is kitérnek, hogy a munkabérrel kapcsolatos szabályok érvényesülése is pozitív irányba mozdult el az elmúlt években. A nyári akcióellenőrzésen így országosan mindössze 62 munkavállalót érintett munkabérrel kapcsolatos szabálytalanság. A foglalkoztatásfelügyeleti hatóság az idei évi hatósági ellenőrzési tervnek megfelelően június 26. és július 14. között folytatta le a munkavállalók jogviszonyának rendezettsége érdekében a foglalkoztatásra vonatkozó jogszabályok érvényre juttatására irányuló akcióellenőrzést – összegezte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.