Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Vigyázzon: halált okozhat a népszerű édesítőszer fogyasztása


Az eritrit nevű édesítőszer az emberi szervezetbe jutva károsíthatja az agyi ereket, rontva azok rugalmasságát és a szervezet természetes vérrögoldó képességét, ami megnöveli a szívroham és a sztrók kockázatát.

Friss kutatási eredmények összefüggésbe hozták az eritrit nevű édesítőszert az agyi erek károsodásával, ami rontja a véráramlást, növeli a sztrók kockázatát, és ezáltal gyengítheti a kognitív működést.

A cukoralkohol – amely alacsony szénhidráttartalmú élelmiszerekben, cukormentes üdítőkben és keto-termékekben gyakran előfordul – hatásait emberi érrendszeri sejteken vizsgálták.

A kutatók a sejteket olyan koncentrációjú eritritnek tették ki, amely egy átlagos cukormentes ital elfogyasztása után mérhető a szervezetben, írta meg az Infostart az Egészségügyi szakirodalmi tallózó nevű Facebook-oldal bejegyzésére hivatkozva.

Felgyorsulhat az öregedés folyamata

A kísérlet bebizonyította, hogy a sejtek kevesebb nitrogén-monoxidot (értágító hatású anyag) és több endothelin-1-et (érszűkítő anyag) termeltek, ami rontja az erek ellazulási képességét.

A vizsgált sejtekben a vérrögök lebontásáért felelős természetes vegyület (t-PA) termelődése csökkent, ez a folyamat fokozza a rögképződés veszélyét.

Emellett megfigyelték, hogy megnőtt a szabad gyökök (ROS) száma, amelyek sejtbiológiai károsodást, gyulladást és felgyorsult öregedési folyamatokat indíthatnak el.

Nem ez az első ilyen jellegű figyelmeztetés a fogyasztók irányába, egy korábbi, 4000 fős amerikai és európai alany bevonásával készült tanulmány hasonló tendenciát mutatott. Azokban a csoportokban, ahol magasabb eritrit-szintet mértek a vérben, három éven belül gyakrabban volt példa szívrohamra vagy szélütésre.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük