Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Vásárosnamény büszkesége: újabb díjat kapott Kapu Tibor a Bereg szívében


A vármegye kiemelkedő személyiségeit ünnepelték Vásárosnaményban.

Ünnepi megemlékezéssel, rangos kitüntetések átadásával és színvonalas kulturális műsorral rendezték meg a 2026. évi Vármegye Napját Vásárosnaményban. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat és Vásárosnamény Város Önkormányzata közös rendezvénye méltó módon idézte fel a történelmi múltat, miközben elismerést adott azoknak a személyeknek és közösségeknek, akik munkájukkal nap mint nap gazdagítják a vármegye életét.

Az ünnepség moderátora Nyéki Zsolt volt, aki Kölcsey Ferenc örökérvényű gondolataival köszöntötte a megjelenteket:

„Messze jövendővel komolyan vess öszve jelenkort;
Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derül!”

A Himnusz közös eléneklését követően felidézték a Vármegye Napjának történelmi jelentőségét. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye Közgyűlése 2005-ben nyilvánította május 20-át Megye Napjává annak emlékére, hogy 1092-ben ezen a napon tartotta meg Szent László király a híres Szabolcsi Zsinatot Szabolcs településen. A magyar államiság és törvénykezés történetének egyik meghatározó eseményéről van szó, hiszen a zsinat rendelkezései később bekerültek az uralkodó törvénykönyvébe is. Az ünnep elnevezése 2023-tól Vármegye Napjára módosult.

A hagyományoknak megfelelően az ünnepi programsorozat idén is Szabolcs községben kezdődött koszorúzással, majd Vásárosnaményban folytatódott a központi ünnepséggel.

A rendezvényen jelen volt Seszták Oszkár, Filep Sándor, dr. Polgári András, dr. Tilki Attila és Kovács Sándor, továbbá a vármegyei közgyűlés tagjai, egyházi méltóságok, rendvédelmi vezetők, önkormányzati és államigazgatási szakemberek is.

Az ünnepi köszöntők sorát Filep Sándor nyitotta meg, aki beszédében hangsúlyozta: Vásárosnamény számára megtiszteltetés, hogy otthont adhat a vármegye egyik legfontosabb közösségi ünnepének. Kiemelte a közösségi összefogás, a hagyományőrzés és a helyi értékek szerepét a térség fejlődésében. Őt követően dr. Tilki Attila szólt a jelenlévőkhöz, hangsúlyozva, hogy a vármegye erejét azok az emberek adják, akik hivatásukat szolgálatként élik meg, legyen szó közigazgatásról, egészségügyről, kultúráról vagy éppen a közbiztonságról. Az ünnepi beszédet Seszták Oszkár tartotta meg. Beszédében a vármegye történelmi öröksége mellett a jelen kihívásairól és az összetartozás fontosságáról is beszélt, kiemelve: a közösségek jövőjét azok az emberek formálják, akik tudásukat és munkájukat a közjó szolgálatába állítják.

Az ünnepség kulturális programjában a Vásárosnaményi Eötvös József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 8. osztályos néptáncosai léptek színpadra. A diákok előbb bukovinai, majd gömöri táncokat mutattak be, nagy sikert aratva a közönség körében. A műsorban közreműködött Nejzsmák Róbert népi hegedűn, valamint Auksz György, Ignácz Krisztián és Soós János. A szervezők külön megköszönték Auksz György és Tihor Krisztián felkészítő munkáját.

Az ünnepség legmeghatóbb pillanatai a vármegyei kitüntetések átadásához kapcsolódtak.

A „Pro Comitatu” kitüntető díjat Dr. Halmos Tamás vehette át. Méltatásában elhangzott: a Nyíregyházi Ügyvédi Kamara elnökeként jelentős szerepet vállalt az ügyvédképzés modernizálásában, megszervezte az önálló kamarai ügyvédjelölt-képzést, emellett több, ma már hagyományos szakmai kezdeményezés – köztük az ügyvédi Életműdíj – is az ő nevéhez kötődik. Oktatóként és jogalkotási kérdések aktív résztvevőjeként hosszú idő óta szolgálja a jogásztársadalmat és a vármegye szakmai közéletét.

Szintén „Pro Comitatu” kitüntető díjban részesült Dr. Kánya Zoltán György, aki több mint három évtizede áll a közbiztonság szolgálatában. 1987-ben kezdte meg hivatásos pályafutását a vármegyei rendőrfőkapitányság állományában, és azóta is rendíthetetlen szakmai elhivatottsággal dolgozik. A méltatás szerint munkája jelentős mértékben hozzájárult a lakosság biztonságérzetének erősítéséhez és a rendőrség iránti közbizalom fenntartásához.

A „Kozma Pál” kitüntető díjat Kapu Tibor részére ítélték oda. A Vásárosnaményban született kutatóűrhajós a HUNOR-program résztvevőjeként és az Axiom Mission 4 küldetés tagjaként történelmet írt, hiszen ő lett a világűrben leghosszabb időt egyhuzamban eltöltött magyar űrhajós. Méltatásában hangsúlyozták: életútja bizonyítja, hogy kitartással és hittel egy kisvárosból indulva is elérhetőek a legnagyobb álmok. Az elismerést későbbi időpontban veszi át.

A „Gaál Lajos” kitüntető díjat Pataki Csaba kapta, aki hosszú évek óta dolgozik a partiumi és anyaországi kapcsolatok erősítésén. Közéleti pályája során Szatmár megye alprefektusaként, majd Románia szenátoraként is a térség érdekeit képviselte. A méltatásban kiemelték szerepét a Partiumi Magyar Napok megszervezésében és a magyar közösségek érdekképviseletében.

Szintén „Gaál Lajos” kitüntető díjban részesült Dr. Kereskényi Gábor, aki 2016 óta vezeti Szatmárnémetit. Korábban önkormányzati képviselőként és parlamenti képviselőként is dolgozott a térség fejlődéséért. Méltatásában hangsúlyozták a határon túli magyar közösségekért végzett következetes és eredményes munkáját.

A „Lónyay Menyhért” kitüntető díjat Dr. Szabó László vehette át. Több évtizede aktív tagja a vármegyei építész kamarai közösségnek, munkájával az építészek, az örökségvédelem és az építésügyi hatóságok tevékenységét is segíti. A méltatás szerint szakmai tudásával országos szinten is hozzájárult az építészeti értékek megőrzéséhez.

A „Westsik Vilmos” kitüntető díjat Páll Péter kapta. A Debreceni Egyetemen szerzett agrármérnöki diplomát, jelenleg a Vármegyei Kormányhivatal növényegészségügyi osztályát vezeti. Kiemelkedő szerepet vállalt a zárlati károsítók felderítésében és visszaszorításában, valamint a növényegészségügyi járványhelyzetek kezelésében.

A „Kölcsey Ferenc” kitüntető díjat Buji Ferenc vehette át. Az író és műfordító munkásságában elsősorban a metafizika, a spiritualitás és a keresztény gondolkodás kérdései jelennek meg. Több önálló kötet, fordítás és tanulmány szerzője, munkássága jelentős értéket képvisel a vármegye kulturális életében.

A „Kállay András” kitüntető díj egyik kitüntetettje Belicza László volt, aki 2010 óta vezeti települését. Vezetése alatt jelentős fejlesztések valósultak meg Kállósemjénben, megújult a Kállay-kúria, fejlődött az infrastruktúra és erősödtek a térségi kapcsolatok.

Ugyanezt az elismerést vehette át Potosné Dr. Kovács Zsuzsanna is, aki közel négy évtizeden át dolgozott a közigazgatásban. Munkáját a szakmai precizitás, a szervezési feladatok magas színvonalú ellátása és a minőségirányítás fejlesztése jellemezte.

A „Korányi Frigyes” kitüntető díjat Dr. Farszki Éva kapta, aki több mint négy évtizede dolgozik a pulmonológiai betegellátásban. A Jósa András Tagkórház osztályvezető főorvosaként meghatározó szerepet vállalt a krónikus tüdőbetegek ellátásában és a bronchoszkópos készenléti rendszer kialakításában.

Szintén „Korányi Frigyes” díjban részesült Dr. Petlyánszki Gábor Tibor, aki hosszú évek óta látja el a vármegyei rendőr-főkapitányság állományának orvosi feladatait. Közel négyezer fős praxisával a vármegye egyik legnagyobb alapellátó orvosi közösségét vezeti.

Az „Újlaky István” kitüntető díjat Czikóné Ling Mária kapta, aki közel negyven éve dolgozik a közigazgatásban, több mint huszonöt éve pedig a gyermekvédelem és gyámügy területén. Szakmai munkáját a következetesség és a gyermekek érdekeinek képviselete jellemzi.

Ugyanezt az elismerést vehette át Szécsi Bálint is, aki a szociális ellátás területén végzett úttörő munkájával vált ismertté. Nevéhez kötődik az országosan is ismertté vált „Mérki modell”, amely a támogatott lakhatás korszerű szemléletét valósította meg.

A „Kovács József” kitüntető díjat Antal Dávid kapta, aki fiatal kora ellenére már számos nemzetközi eredményt ért el. Európa-bajnoki arany- és bronzérmek, valamint világbajnoki ezüstérem bizonyítják tehetségét és kitartását.

A „Szentpétery Zsigmond” kitüntető díjat a Honvédsuli Egyesület részére adományozták. Az egyesület a hazafias nevelés és a közösségi szemlélet erősítését tűzte zászlajára, különös figyelmet fordítva a katonai hagyományok és a hadisírok ápolására. Az elismerést az egyesület elnöke, Kovács Zsuzsanna vette át.

Az ünnepségen emlékplakettet adományoztak Roman Saray részére is, a két megye közötti húszéves együttműködés elismeréseként. A méltatás szerint a kapcsolat a legnehezebb időszakokban is erős maradt, és példaértékű összefogást mutatott Európa számára.

Az ünnepség végén a jelenlévők közösen énekelték el a Szózatot, majd közös fotó készült a kitüntetettekről. A rendezvény állófogadással zárult.

A 2026-os Vármegye Napja ismét megmutatta, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye legnagyobb értéke az itt élő emberek tudása, kitartása és közösség iránti elkötelezettsége.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük