Közzétette - Kategória - Bereg, Szatmár és Rétköz térségi krónikái, Regionális hírek, Szatmár hírei, Vezér cikkek

Szatmári pusztítás: Milliárdos károk a 3000 hektárnyi gyümölcsösökben


Jégeső

Szatmár – Jelentős veszteségre számíthat idén a szabolcsi termelők egy része: a jégesővel kísért vihar kedden csaknem 3000 hektárnyi ültetvényt tett tönkre részben vagy egészben. Az almáskertekben keletkezett kár mellett a konzerv­uborka-termés közel felének mondhatnak búcsút a termelők.

Több mint 3000 hektárnyi gyümölcsöst érintett a kedden pusztító vihar Szabolcsban – mondta el a Magyar Időknek Ledó Ferenc. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) elnöke szerint két járás 12-13 településén a kár mértéke 20 és 100 százalék között mozog. Az érintett terület 20 százalékán viszont nemcsak a termést, hanem a rügyeket és a gallyakat is tönkretette a tojásméretű jég, ezért ott nemcsak az idei, hanem a jövő évi termésről is kénytelenek lemondani a gazdák.

A mintegy 2800 hektárnyi almaültetvény jelentős részéről ősszel várhatóan csak sérült, ipari feldolgozásra szánt gyümölcsöt takaríthatnak be. Mivel az utóbbi kategóriába tartozó alma kilójáért már csak 10-15 forintot fizetnek a felvásárlók, szemben a 70-100 forintért átvett étkezési almával, ezért a szabolcsi termelők egy része jelentős veszteségre számíthat. A jégkárral érintett terület egyébként a teljes hazai almatermő vidék 10 százalékát teszi ki.

Éppen ezen a héten indult volna a meggyszezon Szabolcsban, a szüretre azonban sok termelőnek már nem lesz gondja. Amit nem vitt el a fagy, vagy amit nem tett tönkre a néhány hete lehullott nagy mennyiségű eső, azt most a vihar verte le. „Azt a meggyet, ami megmaradt a fákon, sem étkezési célra, sem kompótalapanyagnak nem lehet eladni. Marad tehát a légyártás, ugyanakkor ezért a kategóriáért olyan alacsony árat kapnak a gazdálkodók, amelyért sok esetben betakarítani sem érdemes a gyümölcsöt” – mutatott rá Ledó Ferenc.

A szakember szerint a gyümölcsültetvények mellett a legnagyobb kár a konzervuborkát érte. A többségében családi kertekben, önkormányzatok közmunkaprogramjának részeként termelt zöldségfélének a felét tönkretette a keddi vihar. „Mivel az uborka a szedési időszakban nagyon sok kézi munkaerőt igényel, számos szabolcsi család foglalkozik ezzel a nyári időszakban. Így itt nemcsak a termés ment tönkre, hanem az alkalmi munkából élők megélhetése is veszélybe került” – jegyezte meg a FruitVeb elnöke.

Míg Szabolcsban a jég, Békésben a belvíz miatt fáj a gazdák feje: sok helyen a fokhagyma és a dinnye is vízben áll. Bár szerencsére a kánikula várhatóan gyorsan javít a helyzeten, a növényvédelemre így is ügyelniük kell a termelőknek, a nedves talajban ugyanis gyorsan elszaporodnak a gombás betegségek. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés megyei igazgatósága szerint a nagy szél és az eső miatt a búza több helyen megdőlt, a kukorica és a napraforgó leveleit pedig kilyuggatta a jég.

A Földművelésügyi Minisztérium és az agrárkamara is felhívta a figyelmet, hogy az agrárkárenyhítési rendszerben részt vevő gazdálkodóknak 15 napon belül kell bejelenteniük a károkat a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal honlapján. A kárenyhítési alapban mintegy 24 milliárd forint áll rendelkezésre, ez az összeg a tárca szerint bizonyosan elég lesz a kompenzációra. Emellett a jövő hónapban várhatóan megjelenik egy kedvezményes, nullaszázalékos kamattal elérhető hitelprogram is, amely szintén nagy segítséget jelenthet a károsult gazdáknak.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük