Sokan nem tudják, de tilos elégetni a kertekben és udvarokban ősszel felhalmozódó avart. Bár a módszer elterjedt, annak szigorú jogszabályi keretei vannak, melyek figyelmen kívül hagyása komoly büntetéssel járhat.
Tilos az avarégetés!
Az ősz előrehaladtával egyre gyűlnek a lehullott falevelek, gallyak és egyéb kerti hulladékok a házak körül. Sokak számára logikusnak tűnhet ezek elégetése, ám azzal kevesen vannak tisztában, hogy mik az erre vonatkozó jogszabályok.
A szabályok ismeretének hiánya könnyen súlyos bírságokhoz vezethet, így különösen fontos, hogy naprakészek legyünk és tájékozódjunk a jogszabályi keretekről, fogalmazott a Portfolio. A portál összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.
Helyi szabályozás hiányában jelenleg az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 225. § (1) bekezdésének előírásai az irányadóak, amelyek amelyek alapból tiltják az avar és a kerti hulladékok égetését. Ez a tilalom nem vonatkozik az olyan tevékenységekre, mint a kerti sütögetés, a bográcsozás, valamint a grillezés, továbbá a saját kertben történő tűzgyújtás sem tiltott, amennyiben az nem sérti az említett tűzgyújtási tilalmat, írta a portál.
A néhány évvel ezelőtti szabályozás megengedőbb volt, akkor még helyi önkormányzati hatáskörben dönthettek az avarégetési szabályokról, és az engedékenyebb önkormányzatok adhattak valamekkora teret az avarégetésre a kerttulajdonosoknak, de egy 2021. január 1-étől életbe lépett döntés visszavonta ezt a hatáskört.
Az avarégetésre vonatkozó jelenlegi jogszabály értelmében az a magánszemély, aki tiltott helyen vagy időszakban égeti el a kerti hulladékát, legfeljebb 100 ezer forintos bírsággal büntethető. A kiróható tűzvédelmi bírság összege viszont 20 ezertől hárommillió forintig terjedhet.
A tiltás indokolt, ugyanis az avarégetés a környezetre és az emberi egészségre is káros.