Közzétette - Kategória - Egészség- és életmód tippek - Házi praktikák

Példátlan módon terjed a majomhimlő, érdemes odafigyelni a tünetekre – Erre az ötre figyelmeztetnek


Dr. Hilary szerint a számok ugyan nem tűnnek soknak, de a jelenség arra utal, hogy a betegség átvihetőbbé vált. Bár a betegség nem súlyos, de egy százalékos a halandóság.

Példátlan módon terjed a majomhimlő, ezért érdemes odafigyelni a tünetekre – mondta Dr. Hilary Jones. A szakember szerint Nagy-Britanniában már húsz igazolt eset van, de naponta találnak fertőzötteket – írja a The Sun.

A majomhimlő elsősorban Nyugat-Afrikában fordul elő, de Európában, az Egyesült Államokban, Kanadában, Izraelben és Ausztráliában is előfordul. Az Egészségügyi Világszervezet 92 megbetegedést igazolt eddig 12 országban, és 28 másik esetben feltételezik a fertőzést.

Dr. Hilary szerint bár a számok nem tűnnek soknak, de a jelenség arra utal, hogy a betegség „átvihetőbbé vált”. „Tudjuk, hogy ez általában nem súlyos fertőzés.

A halandóság körülbelül egy százalék a kevésbé virulens nyugat-afrikai változatnál, ha variánsnak akarjuk nevezni. De ébernek kell lennünk. Az embereknek ismerniük kell a tüneteit.”

A majomhimlő öt tünete:

• Láz

• Fejfájás

• Hátfájás

• Ízületi és izomfájdalmak

• Néhány nap múlva kezdődő kiütés, amely eleinte bárányhimlőnek tűnik, majd gennyes, kis kelések keletkeznek, amik varasodnak

A majomhimlő-kiütés egy-három nappal az influenzaszerű tünetek megjelenése után jelentkezik. Gyakran az arcon kezdődik, mielőtt átterjedne más testrészekre, beleértve a nemi szerveket is. A betegség jellemzően két-négy hétig tart.

Dr. Hilary azt mondta, hogy az embereknek el kell izolálódniuk, ha kapcsolatba kerültek valakivel, aki majomhimlőben szenved, mert ők maguk is terjeszthetik a betegséget. A javaslat szerint 21 napos karanténba kell vonulnia a fertőzöttnek, vagy a vele érintkező partnernek. A vírus lényegesen károsabb lehet kisgyermekeknél – mondják a szakértők.

Úgy vélte, hogy jelenleg nincs különösebb ok az aggodalomra, de „ébernek kell lenni”.

Védekezésként a korábbi himlőoltás merült fel, ami körülbelül 85 százalékban hatékony a majomhimlő megelőzésében is, mivel ugyanazon víruscsaládból származnak.