Tortillákat teszteltek a német fogyasztóvédők, ami lesújtó eredményt hozott. Kiderült, hogy számos termék tele van adalékanyagokkal és növényvédőszer-maradványokkal.
A tortilla elkészítése rendkívül egyszerű, hiszen csupán búza- vagy kukoricaliszt, víz, egy kevés olaj és egy csipet só szükséges hozzá. Ennek ellenére a népszerű német tesztoldal, az ÖKO-TEST vizsgálatában a termékek túlnyomó többsége jóval több összetevőből állt. „A vizsgált 19 termékből 17-ben mutattak ki a gyártáshoz használt gépek kenőanyagából származó ásványolaj-maradványokat, és 18-ban különféle növényvédőszer-maradékokat” – hívta fel a figyelmet a Rizikometer. Ezek között szerepelt a hírhedt glifozát, valamint a rendkívül veszélyesnek minősített deltamethrin és pirimifosz-metil is.
Szinte minden tortilla tartalmaz olajmaradványt
A teszt során a szakemberek mindössze két olyan tortillát találtak, amely nem mutatott ásványolaj-komponensekkel való szennyeződést, ami például a mechanikus kenőolajjal való érintkezésből származhat. Az általuk megbízott laboratórium minden más termékben kimutatott ilyen anyagokat.
Az ásványolaj-komponensek két csoportra oszthatók: telített szénhidrogénekre (MOSH) és aromás szénhidrogénekre (MOAH). Főleg az utóbbiak problémásak, mivel
egyes MOAH-vegyületek rákkeltőnek minősülnek.
A laboratórium csak egy termékben mutatott MOAH-t, ezt a tesztre válaszul a gyártó kivonta a forgalomból.
Tele vannak növényvédő szerekkel
A megbízott laboratórium a 19 tortillából 18-ban peszticid anyagra vagy hatóanyag-maradványra bukkant. Jó hír, hogy a maradványok a kimutatott koncentrációban nem mérgezőek, keveset tudunk azonban az ilyen peszticidek egymás közötti kölcsönhatásáról.
A teszten tizenegy termékről derült ki, hogy több növényvédő szert és/vagy hatóanyag-maradványt tartalmaz. Ezek között akadt néhány különösen aggályos anyag is, mint például a deltametrin és a pirimifosz-metil. Mindkét rovarölő szer veszélyezteti a beporzókat, például a méheket.
Glifozátot is kimutattak
A glifozát néven ismert gyomirtó szer szintén a különösen aggályos kategóriába tartozik. Bár továbbra is engedélyezett az EU-ban, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szerint az egészségügyi kockázatait értékelő adatai hiányosak. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) pedig a gyomirtót a „valószínűleg rákkeltő” kategóriába sorolja az emberekre nézve.
Élelmiszer-adalékanyagokban is bővelkednek
A vizsgálat a sótartalmat két esetben találta túl magasnak. A szakemberek megjegyezték, bár a szervezetnek szüksége van sóra, pontosabban nátrium-kloridra, de csak mértékkel. Mint ismert, a nátrium fontos az izom- és idegrendszer működéséhez, de a túlzott sófogyasztás megnöveli a magas vérnyomás, illetve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
A termékekkel az adalékanyagok vonatkozásában is akadtak problémák. Ezek közül a szakemberek kettőt tartanak fokozottan kockázatosnak.
- E 450: Ez a difoszfát térfogatnövelő szert takarja, amely foszfátvegyületként nagyobb mennyiségben károsíthatja a vesét.
- E 466: A nátrium-karboxi-metil-cellulóz néven is ismert adalékanyagot élelmiszerekben stabilizátorként és sűrítőként használják. A vizsgálati eredmények azonban arra utalnak, hogy a karboxi-metil-cellulóz hosszú távon befolyásolja a bélrendszer egészségét.
Adalékanyagok nélkül is elkészíthető
Arra a kérdésre, hogy termékeik miért tartalmaznak ennyi adalékanyagot, néhány gyártó a tesztoldal kérdésére azt válaszolta, ezekre azért van szükség, hogy biztosítsák a tortillák megfelelő minőségét az állag, az íz és az eltarthatóság tekintetében. A mezőnyben szereplő biotermék viszont éppen azt mutatta, hogy ezt ilyen anyagok nélkül is el lehet érni.
A teszten a termékek egyharmada a fentiek miatt „gyenge” vagy „nem kielégítő” minősítést kapott, köztük a nálunk is kapható Poco Loco 6 Original Wraps. A szakértők mindössze 5 terméket – többek között a Poco Loco 6 Acapulco tortillát – találták „jónak” vagy „nagyon jónak”.