Uniós szinten meglehetősen olcsón tudunk temetkezni Magyarországon, ám hazai viszonylatban még ez is sok, hiszen több százezer forintba kerül, hogy végső nyughelyére helyezzük szerettünket. A Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének (MATESZSZ) elnöke, Palkovics Katalin az Economxnak úgy nyilatkozott, a temettetők hazánkban 70 százalékban a hamvasztást választják, valamint egy jogszabály is segíti a gyászolókat, hogy minél jobban átlássák az egyes temetkezési vállalatok árait.
Ahogy az egyéb komplex szolgáltatást nyújtó szektorokat, így a temetkezési szolgáltatókat sem kerülték el a világjárvánnyal, inflációval, energiapiaci változásokkal és háborús szankciókkal járó áremelkedések, de idesorolhatjuk még a bérek emelkedését, valamint a szektort érintő fizikai állományban lévő munkaerőhiányt is az emelkedések okaként. Mindemellett azonban a szektor rugalmasan próbál alkalmazkodni a megváltozott gazdasági, valamint társadalmi körülményekhez és különböző alternatívákat kínál a temettetők részére – mondta az Economxnak a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének (MATESZSZ) elnöke.
Még mindig a koporsós temetés a legdrágább
Palkovics Katalin elmondta, számos szektorban tapasztalhatjuk, hogy a fővárosi árak lényegesen drágábbak a vidéki díjaknál, a temetkezési szegmensben viszont – amennyiben nagy mértékű vagy jelentős árkülönbségre gondolunk –, azt a szolgáltatási díjtételek nem feltétlenül képezhetik, mivel sok olyan jogszabályban rögzített tétellel dolgoznak, amely minden szolgáltatónál egységes. Az árakat elsősorban az befolyásolhatja, hogy milyen végső nyughelyet választanak a temettetők – gondolunk elsősorban itt a sírhelyre vagy hogy milyen mennyiségű és minőségű szolgáltatásokat vesznek igénybe.
Ha sorrendet szeretnénk állítani, akkor értelemszerűen a hagyományos, koporsós temetés a legköltségesebb, már csak azért is, mert ott a temetést követően is lehetnek a későbbiekben díjak, amivel számolni kell. Ilyen például a későbbi sírhely-újraváltás díja, a sírhely gondozása, síremlék állítása. Mindezen költségek nem terhelik a hozzátartozókat egy urnás elhelyezés vagy hamvak elszórása tekintetében”
– mondta Palkovics Katalin.
Az elnök asszony kiemelte, a sírhely-váltás árait minden esetben a temető tulajdonosa (önkormányzat vagy egyházi felekezet) határozza meg. Magyarországon körülbelül 3150 település található, és szinte minden település rendelkezik temetővel, sőt, akár több is található egy-egy településen. Rendkívül jelentős árkülönbségek érzékelhetőek ezen a területen, az 5 ezer forinttól szinte a milliós tételig. A temetkezési szervezeteknek az javaslata, hogy mindenképp tájékozódjanak a hozzátartozók, mielőtt a tragikus esemény bekövetkezik, hogy tisztában legyenek az árakkal és könnyebben tudjanak döntést hozni – hangsúlyozta a szakértő.
A magyarországi temettetők egyébként országos átlagban megközelítőleg 70 százalékban a hamvasztást és az ehhez kapcsolódó temetkezési szolgáltatásokat választják.
Ez az arány viszont a főváros és nagyvárosok tekintetében sok helyen már megközelíti a 90-95 százalékot a vidéki hamvasztási szokásokkal ellentétben, ahol ez az arány jelentősen alacsonyabb.
Jogszabály segíti az átláthatóságban a gyászolókat
A temetés intézése során számos dologra gondolnunk kell, például hamvasztás, szállítás, beszéd stb., így mire a folyamat végére jutunk, számos tétel szerepelhet a számlán.
A MATESZSZ elnöke elmondta, hogy 2017 óta jogszabály kötelezi a temetkezési szolgáltatókat egy egységes számlatükör használatára. Ezzel az volt a célja a jogalkotónak, hogy összehasonlíthatóvá váljanak a temettető számára a temetkezésben szereplő szolgáltatások árai. Minden honlappal rendelkező kegyeleti szolgáltató, köteles feltünteti saját weboldalán ezen díjtételeket, így a hozzátartozók könnyen áttekinthetik és összehasonlíthatják a különböző cégek árait.
Az 5 országos temetkezési egyesület pont ennek érdekében hirdetett meg egy kampányt „A halál nem tabu – beszéljünk róla” címmel, ezzel szeretnének segítséget nyújtani a szerettüket elvesztett hozzátartozóknak.
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, 2024-ben publikált adatai szerint
- a hamvasztásos temetés 314 420 forintba került átlagosan,
- míg az egyéni, koporsós végső tiszteletadás ára 434 ezer forint.
Ezek az árak minden olyan alapszolgáltatást tartalmaznak, amelyek feltétlenül szükségesek egy temetés lebonyolításához. Amiket nem tartalmaznak, azok a koszorúk, hirdetések, sírkővel kapcsolatos munkálatok (vésés, szétszedés), a szónok (lehet polgári vagy felekezeti, de akár családtag is), sírhely és egy esetleges családi tor. Pont ezek a szolgáltatások azok, amelyek nagymértékben emelhetik a temetés költségeit.
Mit tehetek, ha nincs pénzem eltemetni a szerettemet?
Nyilvánvaló, hogy a fenti árak mellett nem mindenki teheti meg, hogy előránt a zsebéből 3-400 ezer forintot, így számos hozzátartozó kerül olyan helyzetbe, hogy egész egyszerűen nem tudja előteremteni a szükséges összeget.
„Nagyon sok lehetőség közül választhat ma már egy temettető. Létezik egy finanszírozási szolgáltatás is, amely kifejezetten kegyeleti célra használható kölcsön/hitel formájában, viszont számos olyan termék van a pénzügyi piacon, amely az öngondoskodáshoz köthető, mint például biztosítás, előtakarékosság. Léteznek olyan temetkezési szolgáltató cégek is, amelyek maguk kínálnak előtakarékossági megoldást vagy részletfizetést. Érdemes előre tájékozódni, mert nagyon széles a paletta”
– hívta fel a figyelmet a lehetőségekre Palkovics Katalin.
Hozzátette, hogy a települési önkormányzatok lehetőséget biztosítanak a köztemetésre, hiszen a méltó végtisztességhez mindenkinek joga van Magyarországon. Ezt jövedelmi viszonyok alapján lehet igénybe venni az adott településen, melyet később az elhunyt hagyatékára terhel az önkormányzat, amennyiben rendelkezett terhelhető ingatlannal. Ha nem, akkor az önkormányzat biztosít erre fedezetet.
Őrült árak az unióban
A Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének elnöke arról számolt be, hogy az Európai Unióban a temetési költségek jelentős eltéréseket mutatnak országonként, Magyarország pedig jelenleg az olcsóbb régiók közé tartozik.
Az uniós országok temetési költségeinek átlaga 2023-ban 4500-6000 euró (1,8-2,4 millió forint) körül mozog, bár ez nagymértékben függ a szolgáltatások típusától és a helyi költségektől is.
Magyarországon egy középkategóriás temetés ára 500 ezer és 800 ezer forint közé tehető, ami jelentősen alacsonyabb, mint számos más uniós országban.
Ezek a költségek, bár növekedtek a közelmúltban az infláció és az energiaárak emelkedése miatt, így is kedvezőbbek, mint a legtöbb nyugat-európai országban, és gyakran a közép-európai árszint alsó tartományában helyezkednek el.
Palkovics Katalin szerint Magyarország temetkezési költségei az uniós átlag alatt maradnak, és bár az elmúlt évek eseményei nálunk is áremelkedést hoztak, ezek kevésbé intenzívek, mint például a nyugat-európai piacokon tapasztalhatók. Hozzátette, a magyar temetkezési szervezetek tagjai az európai és a világ temetkezési szövetségeinek, így van rálátásunk az uniós tagállamok áraira.
Kiemelte, hogy amíg egy adott uniós tagállamban egy átlagos temetés két vagy két és fél havi átlagbérből fedezhető, addig Magyarországon egy havi átlagkereset bőven fedez egy komplett temetést – akár hamvasztásról, akár hagyományos temetésről beszélünk.