
Fotó: Illyés Tibor / MTI
A kétnapos kongresszust Kovács Ferenc polgármester, a Magyar Röplabda Szövetség elnöke nyitotta meg. Hangsúlyozta: indokolt, hogy a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) a városukban tartja idei kongresszusát, hiszen Nyíregyháza egy igazán sportos város.
„Az elmúlt nyolc-tíz évben Nyíregyházán a sport területén számos fejlesztés történt, amelyek eredményeként olyan hazai és nemzetközi versenyeket, illetve programokat sikerült a városba hoznunk, amelyek a sportújságírók figyelmét is felkeltették” – mondta.
Többek között megemlítette a Continental Arénát, a régóta várt jégpályát, a városi uszodát, a közép-európai szinten is egyedülálló Atlétikai Centrumot, amelyben a közelmúltban először rendezték meg vidéken a sportágban a fedett pályás országos bajnokságot.
A polgármester felhívta a figyelmet arra, hogy már megkezdődött az új labdarúgó stadion építése, hamarosan elkészül egy tornacsarnok, továbbá a teniszcentrumot is felújítják.
Szabó Tünde államtitkár, Nyíregyháza és térsége országgyűlési képviselője azt emelte ki, hogy ha egy város vezetői sportosak, akkor a lakói is sportosak, sportszeretők és ezáltal egészségesebbek lesznek.
Hozzáfűzte: nemcsak a sport, hanem a kultúra, az egészségügy és az oktatás területén is jelentős fejlesztések zajlottak a városban, ahol szinte minden sportág megtalálta az otthonát.
A sportért felelős államtitkár ezután előadásában a kormány által a magyar sport területén az elmúlt 12 évben elért eredményeket foglalta össze. Emlékeztetett arra, hogy annak idején súlyos örökséget vettek át, és a kormány 2010-ben úgy határozott, hogy a sportot kiemelt stratégiai ágazatként kezeli.
Három célt tűztek ki: egyrészt bevezették a mindennapos testnevelést, amelynek köszönhetően ma már minden magyar gyerek naponta legalább 45 percet sportol.
Emellett az elmúlt években minden idők legnagyobb sportlétesítmény-fejlesztését hajtották végre, így felépült többek között a Duna Aréna, a Puskás Aréna és a kézilabda aréna, az MVM Dome, amelyek olyan kiemelkedő nemzetközi sportesemények helyszínei lettek, mint a vizes vb, a labdarúgó és a kézilabda Európa-bajnokság.
Az államtitkár megjegyezte, ezen kívül kiemelt támogatásban részesítették a fővárosi és a vidéki sportegyesületeket, számos diák- és utánpótlásprogramot indítottak el, a TAO-val megteremtették a hat látvány-csapatsportág működésének feltételeit, támogatnak 16 kiemelt, és felzárkóztattak további 23 sportágat.
Kitért arra is, hogy enyhítették a koronavírus-járvány hatására a sportegyesületeknél és szövetségeknél jelentkezett negatív hatásokat, továbbá elősegítették a sportszakmai működés helyreállítását.
A Nemzeti Szabadidős – Egészség Sportpark Program keretében 777 településen, csaknem 1000 beruházást hajtottak végre,
valamint kiemelt figyelmet fordítanak a fogyatékkal élő sportolók támogatására.
Szabó Tünde zárásként hangsúlyozta, a kormány továbbra is nemzetstratégia ágazatként kívánja kezelni a sportot, és a területén megtartja az eddigi támogatásokat a jövőben is.