
Nagy István agrárminiszter a Marczell György Főobszervatóriumban tartott ünnepi beszédében emlékeztetett arra, hogy a napjainkat jellemző időjárásváltozás világszerte érezteti hatásait. A hőhullámok, az áradást okozó esőzések, az aszályok egyre gyakoribbak és intenzívebbek, ezzel együtt pedig növekszik az emberek kiszolgáltatottsága s a gazdasági eszközök sérülékenysége is. Mint mondta, a katasztrófák megelőzésének hatékony eszközei a globális időjárás-megfigyelési rendszer alapján készülő előrejelzések és riasztások, éppen ezért megnyugtató a tudat, hogy az idén 150 éves Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) képében egy olyan stabil szervezet áll az ország rendelkezésére, melyet nemzetközi szinten is kiemelkedő tudású szakemberek alkotnak.
„Az OMSZ Európában is egyedülálló, professzionális meteorológiai és levegőkörnyezeti mérőhálózatot üzemeltet, s kimagasló eredményeket szolgáltat a nap 24 órájában. A legmagasabb adatminőséget nemcsak a katasztrófavédelmi és honvédelmi készültségi okok, hanem a repülés, a vízgazdálkodás, a mezőgazdaság és a nukleáris balesetelhárítás is megköveteli” – hangsúlyozta a tárcavezető.
Szavai szerint éppen ezért fontos, hogy az OMSZ az utóbbi években számos területen hajtott végre fejlesztést. A többi közt megújították a villámdetektáló rendszerüket, illetve fejlesztették a polgári repülőterek meteorológiai kiszolgálását is. Most pedig a rádiószondázás érkezett egy újabb mérföldkőhöz: a tudomány és a technika fejlődése ugyanis mostanra lehetővé tette, hogy