Már több, Ukrajnából menekült orvos és ápoló dolgozik magyar egészségügyi intézményekben, a kormány pedig felgyorsította az ukrán diplomák honosítását, ezzel segítve a munkaerő piaci belépést – mondta Latocai Csaba, az EMMI közigazgatási államtitkára a Spirit FM Magyarország segít! című műsorában.
Latorcai Csaba hozzátette: a kormány szervezett program keretében segít munkahelyet találni a Magyarországon maradt menekülteknek. Ha szükséges, szállást biztosít számukra és a gyerekeket is beiskolázzák. Tájékoztatása szerint a beiskolázott gyerekek száma már meghaladta az ezret. Többségük belső Ukrajnából érkezett, tehát nem beszél magyarul. Az államtitkár elmondta: az EMMI külön honorálja azokat a pedagógusokat, akik segítik ezeknek a gyermekeknek az integrálását.
A Magyarország segít! című műsor másik vendége Azbej Tristan, az Üldözött Keresztények Megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkár volt, aki elmondta: eddig 2 milliárd forint értékű segélyszállítmányt indítottak Ukrajna belső területeire és Kárpátaljára. De – mint kifejtette – ez csak a jéghegy csúcsa, a nagyobb erőráfordítás az, ami az ide érkező menekültek ellátására fordítanak. „Most az a célunk, hogy a humanitárius válsághelyzet ne mélyüljön humanitárius katasztrófahelyzetté. És ez egy nagyon nagy feladat, nagyon sok koordinációt igényel, és nagyon sok erőforrást” – emelte ki.
Azbej Tristan hozzátette: ez Magyarország történelmének legnagyobb humanitárius segítségnyújtási akciója, amit koordinálatlanul nem lehet lebonyolítani. Ezért jött létre a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács, amelyben az összes érintett kormányzati hivatal, minisztérium benne van, valamint a legfontosabb magyar karitatív szereplők.
A támogatottak köre két részre bontható. Az elsőbe olyan családok tartoznak, akik helyben maradtak a szülőföldjükön, adott esetben Kárpátalján, de válságos helyzetbe kerültek, mert a kenyérkereső családtagot besorozták. A támogatottak másik köre pedig a belső menekültekből áll, akik Ukrajna távolabbi területeiről érkeztek Kárpátaljára abban a hitben, hogy ott átvészelhetik a háborút. Az ő számuk 100-500 ezer főre tehető.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Magyarországgal kapcsolatos megnyilvánulásaira Azbej Tristan azt mondta:
„Az elhangzottak méltatlan állítások Magyarország irányába. Erre Magyarország kormánya két választ adott, a magyar diplomácia, magyar külügy visszautasította ezeket az állításokat, a mi válaszunk pedig az, hogy egyértelműen és egyöntetűen szolidaritást vállalunk a szenvedő ukrajnai emberekkel. És ez a szolidaritás-vállalás, a cselekedetekben is megmutatkozik.”
Az államtitkár szerint a segítségnyújtás a háború befejezése után is folytatódni fog.