Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Lakhatás, munkavállalás, egészségügy és oktatás – Ingyenes magyar fejlesztésű platform segíti a menekülteket


Összesen már több mint 4 millióan menekültek el Ukrajnából a háború elől, közülük Magyarországra eddig közel 400 ezren érkeztek.

Forrás: EgészségKalauz

Az ő megsegítésükre hozták létre fiatal önkéntes szakemberek a HelpHUB platformot, mely nonprofit alapon, kereshető módon gyűjti össze lakhatás, munkavállalás, egészségügy, oktatás és egyéb releváns témákban a magyar cégek, egyéb szervezetek és magánszemélyek általi támogatási felajánlásokat.

A másfél hónapja kirobbant orosz-ukrán háború a II. világháború óta nem látott mértékű menekülthullámot indított el Európában, a legtöbben az Ukrajnával szomszédos országokba – így többek között hazánkba – érkeznek. A menekültek számára élelmet, átmeneti szállást és alkalmi utazási lehetőséget a civil szervezetek és önkéntesek az első pillanatoktól kezdve biztosítanak.

Az idő előrehaladtával azonban egyre inkább felértékelődnek a hosszabb távú itt-tartózkodáshoz, a letelepedéshez és a magyarországi élet elindításához szükséges lehetőségek is. Ezek könnyebb megtalálásában nyújt segítséget a nonprofit alapon működő HelpHUB gyűjtőoldal.

Segítség az újrakezdéshez

Az ingyenes HelpHUB platform tehát rendszerezett, könnyedén áttekinthető és kereshető módon gyűjti össze egy helyen a Magyarországon hosszabb távra tervező ukrajnai menekültek számára a különböző felajánlásokat és támogatásokat. A magyar és az angol mellett ukrán nyelven is elérhető oldal öt kategóriába gyűjti a különböző támogatásokat: lakhatás, munka, egészségügy, oktatás és egyéb fontos információk témakörében.

A HelpHUB-on már több mint 50 támogatást, segítséget vagy hasznos információt nyújtó oldal, szervezet, cég, vállalkozás és magánszemély adatlapja érhető el. A felajánlások között például az önéletrajz-készítésben és állásinterjú-felkészítésben támogatást biztosító magánszemélytől kezdve az egyik legnagyobb szálláskereső oldalon és az IT-munkaköröket kínáló szoftverfejlesztő ügynökségen át, egészen a pro bono módon segítséget nyújtó, önkéntes ügyvédekig, rendkívül változatos lehetőségek találhatók meg.

Önkéntesek működtetik

A HelpHUB-ot magyar fejlesztők, marketingesek, grafikusok, közösségimédia-szakértők, tartalommenedzserek és önkéntesek független közössége hozta létre és működteti, a RisingStack szoftverfejlesztéssel és tanácsadással foglalkozó webfejlesztő ügynökség jelentős közreműködésével.

„A csapat tagjai a jelenlegi helyzetben mindannyian szerettek volna aktívan részt venni a rászorulók támogatásában, azonban a rövidtávú segítségnyújtási lehetőségeket több szervezet és civil biztosította már a menekültek érkezését követő hetekben. Ezzel szemben az idő elteltével szükségesnek láttuk, hogy a fokozatosan egyre több, hosszú távon rendelkezésre álló megoldás és alternatíva is könnyedén elérhető és megtalálható legyen a hazánkba érkező menekültek számára. Ezért hoztuk létre a HelpHUB-ot, hogy segítséget nyújtsunk számukra a hosszabb távú letelepedésben, illetve a magyarországi élet elindításában” – részletezi a platform indulásának körülményeit és céljait Nagy Gábor, a HelpHUB alapítója.

A gyűjtőoldal készítői folyamatosan monitorozzák, és töltik fel a HelpHUB felületére az elérhető felajánlásokat, lehetőségeket és megoldásokat, egyidejűleg pedig ellenőrzik a platform űrlapján keresztül a felhasználók által beküldött javaslatokat is.

A segíteni szándékozók pedig már azzal is támogathatják a háború elől menekülőket, hogy megismertetik körükben a platformot. A HelpHUB továbbá várja önkéntes webmoderátorok jelentkezését, akik az oldal kezelésében tudnak segítséget nyújtani.