Az irdatlan magas kakaóárak drasztikus áremelésre és egyéb lépésekre késztetik a csokiforgalmazókat – ugyhogy hamarosan még a tejcsoki is megkeseredik a szánkban.
Brutálisan megemelhetik a termelői árakat a világ második legnagyobb kakaó termelő országában, Ghánában. Az októberben kezdődő termelési szezonra a tervek szerint majdnem 45 százalékkal tervezik megemelni a kakaótermelőknek fizetett, államilag garantált termelői árat. Ennek célja, hogy növeljék a farmerek jövedelmét visszaszorítva ezzel a csempészetet. A döntést a Reuters beszámolója szerint az ország nemsokkal azután hozta meg ezt a döntést, hogy az Elefántcsontpart 1500 afrikai valutaközösségi frankra, azaz 900 forintra emelte a kilós árát a termelésnek. Ez 50%-kal több, mint egy évvel korábban.
A mostani emeléssel pedig a kakaó felvásárlási ára elérheti majd tonnánként a 48 ezer cedit, ami több mint 1 millió forint átszámítva. Feltéve, ha jóváhagyja a kormány a kakaótermelői árfelülvizsgálati bizottság javaslatát. Ezek az áremelések azért lényegesek, mert ez a két ország adja együttesen a világ kakaótermelésének több mint 60 százalékát.
A kakaó ára részben az El Nino hatásai miatt 300 százalékkal emelkedett az idén, áprilisban elérte a csúcsot, tonnánként 10 924 dollárt, de jelenleg is tízezer dollár fölött van. (Egy dollár 354,7 forint.)
Édesipari források emiatt figyelmeztettek, hogy folytatódhat a zsugorinfláció, vagyis még kisebbek lesznek a csokoládétáblák, vagy olcsóbb összetevőket tartalmazhatnak, mert a gyártók próbálják ellensúlyozni a drágulást. Más gyártók pedig a csokoládé-forgalmazás helyett inkább a kávé és jégrém értékesítésére koncentrálnak majd.