Az idei 18 százalékos éves inflációt 10 százalékos minimálbéremeléssel kompenzálná a munkáltatókat képviselő VOSZ, a Vállalkozók Országos Szövetsége.
Az idén 18 százalékos éves inflációval számoló Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) azt fogja szorgalmazni, hogy a bérekben inkább 2024-től ismerjék el általánosan az idei fizetésekből hiányzó részt egy 10 százalék közeli emeléssel – mondta Perlusz László, a szövetség főtitkára a 24.hu-nak.
Az idei évben nem várható a tavalyihoz hasonló évközi rendkívüli béremelés, vagy egyszeri bérkiegészítés. A munkáltatók ugyanakkor készülnek a 2024-es béremelésekre, a tárgyalások több helyen hamarabb kezdődhetnek idén. A munkavállalók az év hátralévő részében ugyanakkor 200 ezer forint jövedelemkiegészítésben is részesülhetnek – írja a Napi.hu.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a Napi.hu érdeklődésére megerősítette, hogy a helyi szakszervezetek folyamatosan egyeztetnek a munkáltatókkal, többek közt a munkavállalók jövedelme is rendszeresen napirendre kerül.
Mészáros Melinda rámutatott, hogy az idei bérrendezésekről folytatott egyeztetéseken az előző évvel szemben már egyértelműen az inflációkövető fizetésemelés volt az elsődleges érdekképviseleti elvárás.
Mivel ez azokon a munkahelyeken, ahol jelen van szakszervezet, nagyrészt ez meg is valósult, nincs szükség olyan rendkívüli intézkedésekre, mint tavaly.
A következő hónapokban várhatóan egyre meredekebben csökken az infláció mértéke Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank előrejelzése szerint az év egészét tekintve a 16,5-18,5 százalék közötti sávban maradhat a fogyasztói árak átlagos emelkedése. A friss, júliusi adatok bizakodásra adnak okot, így az év hátralévő részében egyre gyorsabb ütemben mérséklődhet az infláció.
Sok munkavállaló így is több pénzt kaphat
A Liga Szakszervezetek elnöke kitért rá, hogy az érdekképviseletek most elsősorban a SZÉP-kártya keretének emeléséről tárgyalnak. Ismert, augusztustól 200 ezer forinttal megemelte a kormány a kedvezményesen adható juttatás felső összeghatárát. Emellett kiterjesztették a SZÉP-kártyát, vagyis a keretből már élelmiszert is lehet vásárolni.
Kevesen részesültek valódi fizetésemelésben
A versenyszférában és az állami cégeknél is az volt az év eleji béremelések legfontosabb célja, hogy a munkavállalók keresete reálértéken ne essen vissza, vagyis az infláció emelkedését kövesse a fizetések emelkedése. Kevesen részesültek inflációt meghaladó béremelésben, elsősorban az alacsonyabb keresetű munkakörökben dolgozók bérrendezése haladta meg a 15 százalékot.
A szellemi területeken, főleg a kvalifikált munkakörökben dolgozó, felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalók többsége ezzel szemben egyáltalán nem részesült béremelésben.
Az előző években ráadásul kisebb mértékű keresetrendezés jellemezte ezeket a tudományos és mérnöki területeket. Így a magasabb fizetésért alkalmazott munkavállalók fizetése jelentősen veszített értékéből.
Jövőre visszakapjuk, ami idén elúszott?
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium a napokban azt közölte, hatékonyak a kormány infláció letörését szolgáló erőfeszítései, amelyet jól jeleznek a friss adatok. A reálbérek újbóli emelkedéséhez pedig nélkülözhetetlen, hogy az infláció újra egy számjegyű legyen.