Ugyan optimisták a cégek a jövő évre vonatkozóan, azonban még mindig óvatosan nyilatkoznak, ha létszámbővítésről van szó. Kihívást jelent, hogy a szakmailag legmegfelelőbb, a cégkultúrába leginkább passzoló munkaerőt megtaláljak, akiknek azonban magas a bérigényük.
Egy háromlépcsős kutatásban mérte fel a hazai cégek jövő évi várakozásait és terveit a Profession.hu a humánerőforrás-gazdálkodás terén. A kutatás eredményei alapján a válaszadók 38 százaléka az ad hoc jellegű működés helyett előre meghatározott és kidolgozott, átfogó stratégiát követ, míg az ország vállalatainak 58 százalékánál célzottan foglalkoznak a létszám tervezésével, valamint 70 százalékuk egy kialakult, rögzített kiválasztási és toborzási folyamatot követ.
A válaszadók szerint azok, akik új kollégát keresnek, a jelentkező tapasztalata, végzettsége és bérigénye alapján ítélik megfelelő vagy épp nem megfelelő jelöltnek.
Az elsődleges szempont a válaszadók szerint a pozícióhoz szükséges tapasztalat megléte, melyet a bérigény követ. Szellemi munka esetében ezt a két tényezőt 75 és 54, fizikai munka esetében 54 és 49 százalékban tartják fontosnak a munkaadók.
A munkakörhöz szükséges végzettséget és annak minőségét a szellemi pozícióknál a hirdetők 56 százaléka, a fizikaiaknál pedig 45 százaléka tekinti fundamentális szempontnak.
Ugyanakkor a szellemi munkakörök esetében a végzettség tavaly óta veszített a fontosságából a közlemény szerint.
A munkáltatók elsődlegesen azt tartják kihívásnak, hogy a jelentkezők figyelmen kívül hagyják a meghirdetett pozíció elvárásait, és azok megléte nélkül pályáznak, ez főként a szak- és nyelvtudás esetében érhető tetten. Negyedük továbbá hiányolja a motivációt a meghirdetett pozíció betöltésével kapcsolatban és a felkészültséget is.
A munkáltatók 57 százaléka a munkavállalók által megjelent bérigényt túl magasnak ítéli meg a felmérés alapján.
Ráadásul az álláskeresők nem is szívesen engednek a bér mértékéből, sőt, főként az erre vonatkozó információt keresik a hirdetésekben is.