A TÁJÉKOZTATÓKAT MAGYAR ÉS ANGOL NYELVEN KELL KIHELYEZNI.
Szintén tájékoztatást kell adni arról, hogy akik nem tankolhatnak hatósági áron, azok a piaci áron vehetnek üzemanyagot. A nem hatósági (piaci) áron való tankolás esetében a kút üzemeltetője a kútoszlop kijelzőjén alkalmazott árat számolja fel fizetésnél, itt kötelezően a nem hatósági árnak kell szerepelnie.
A kiírás pontos szabályairól az Origo számolt be elsőként. Azaz, a kormányrendelet értelmében a benzinkutak mellett elhelyezkedő totemoszlopokon a hatósági ár, míg a kútfejeknél, a benzinkiadónál a benzinárstop nélküli, piaci ár jelenik meg a fogyasztók számára.
Így indult az új szabályok alkalmazása a kutakon
Az Origo arra volt kíváncsi, hogy a rendeletben foglaltaknak milyen módon tesznek eleget a hazai töltőállomásokon néhány órával azok hatályba lépése után, valamint arra, hogy mit tapasztaltak a változásokból az autósok. Megkerestünk néhány hazai töltőállomás-üzemeltető vállalatot is azzal a kérdéssel, milyen módon tesznek eleget töltőállomásaikon a rendeletben foglaltaknak.
Több budapesti töltőállomáson járva, egyelőre nem tapasztaltunk jelentős változást az autósok kiszolgálásában. Megkérdeztük az autósokat is, láttak-e valamilyen változást a kiszolgálásban, és hogyan tettek eleget a kúton dolgozók a rendeletben foglalt, az autó honosságára vonatkozó ellenőrzési követelménynek.
A magyar rendszámú autósok mindegyike azonos választ adott kérdésünkre: nem tapasztaltak említésre méltó változást a kiszolgálásban. Néhányan elmondták: a pénztárnál való fizetéskor sem volt változás a korábbiakhoz képest, gördülékenyen ment a folyamat. Gyorsan meggyőződtek valamennyi helyen a kutasok, hogy magyar vásárlóról van szó és utána a kedvezményes áron vehették a benzint.
Valamennyi, általunk felkeresett töltőállomáson elmondták: minden vonatkozó információt megfelelő módon láttak.
Az feltűnt több autósnak is a pesti, belvárosi benzinkúton, hogy a kutasok nézik a rendszámot, de ettől még nem lett lassúbb a kiszolgálás.
Egy külföldi, svájci rendszámú autó vezetője elmondta, hogy bár ő egyébként magyar állampolgár, de tisztában van az életbe lépett változásokkal, nincs szüksége külön tájékoztatásra. Elmondta: amikor autójával behajtott a kútfejhez, a benzinkút egyik alkalmazottja – látva, hogy a gépjárműnek nem magyar rendszáma van – odalépett hozzá, hogy szóban adjon információt a tankolásra vonatkozó új szabályokról.
Mit mondanak a hazai vállalatok?
Az Origo írásban fordult a MOL-hoz és a Shellhez is azzal a kérdéssel, hogyan alkalmazkodtak az új szabályokhoz, és milyen módon tesznek eleget kútjaikon az ellenőrzési kötelezettségnek az autó honosságára vonatkozóan, valamint vezettek-e be erre vonatkozóan központi irányelvet. A társaságok írásos tájékoztatást ígértek erről.
Kérik a forgalmi engedélyt a fizetésnél a MOL-nál
A MOL – napközben kiadott sajtközleményében – azt írta, hogy a vállalat mindent megtesz azért, hogy a magyar családok csütörtök éjféltől zökkenőmentesen tankolhassanak hatósági áron a MOL-nál.
A kútoszlopokon a piaci ár jelenik meg, ezért
A MOL ARRA KÉRI A VÁSÁRLÓKAT, HOGY FIZETÉSKOR MINDEN ESETBEN MUTASSÁK BE A FORGALMI ENGEDÉLYÜKET, HOGY A PÉNZTÁRNÁL A HATÓSÁGI ÁRRA TUDJÁK MÓDOSÍTANI A VÁSÁRLÁS ÖSSZEGÉT.
Ratatics Péter, a MOL-csoport fogyasztói szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatója szerint az intézkedés hatására csökkenni fog a határmenti kutakra nehezedő nyomás, és a rendkívül forgalmas nyár eleji időszakban is gondoskodni lehet az ország ellátásbiztonságáról.
Hozzátették: a vállalat a következő napokban – az intézkedés zökkenőmentes bevezetése érdekében – hitelt érdemlő magyar rendszám alapján is jóváhagyja a vásárlásokat. Az üzemanyagvásárlás felső mennyiségi korlátaiban nem történik változás: ez gépjárművenként továbbra is naponta legfeljebb 100 liter, amiből maximálisan 20 liter tankolható szabványos kannába.
A MOL arra is felhívja a figyelmet, hogyA KÚTOSZLOPOKON A SZÁMLÁLÓK MINDEN TANKOLÁS ESETÉN A PIACI ÁRAT TÜNTETIK FEL, DE A PÉNZTÁRNÁL – A FORGALMI ENGEDÉLY FELMUTATÁSA UTÁN – ALACSONYABB ÖSSZEGET KELL KIFIZETNIE A MAGYAR VÁSÁRLÓKNAK.
„Mindent megteszünk a gyors és zökkenőmentes átállásért: a tájékoztató anyagok kihelyezése és a munkatársak felkészítése mellett a Magyar Ásványolaj Szövetség többi tagvállalatával is egyeztetünk. Bízunk benne, hogy az intézkedés hatására csökkeni fog a határ menti kutakon lévő nyomás, így a leürülések száma is, ami a lakosságnak mindenképp jó hír. Szintén bíztató, hogy az új szabály mellett június hónapra nagyságrendileg 15 százalékkal csökkenhet a hazai üzemanyagkereslet, így a MOL garantálni tudja Magyarország ellátásbiztonságát” – mondta Ratatics Péter, a MOL-csoport fogyasztói szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatója.
Kellhet a forgalmi az OMV-nél is
Kováts Botond, az OMV Hungária Ásványolaj Kft. marketingmenedzsere válaszában úgy fogalmazott, a töltőállomásaikon dolgozók “nem egyértelmű esetben” kérik a magyar forgalmi engedély bemutatását a vásárlóktól. Ez azt jelenti – mint közölte -, hogy ha a kasszából nem látható egyértelműen, milyen autó tankolt az adott kútoszlopon, akkor kérik az autóstól forgalmi engedély bemutatásával igazolni a gépjármű honosságát.
A Shell egyelőre még nem válaszolt a megkeresésre, de ígéretet tettek a tájékoztatásra.
Origo