Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Hamarosan kezdetét veheti a Magyarországra irányuló vakcinaturizmus


Szijjártó Péter külügyminiszter a szerdai sajtótájékoztatóján szót ejtett arról, hogy a Magyarországon elérhető vakcinák beadásának programját kiterjeszti a kormány.
A döntés értelmében hamarosan kezdetét veheti a Magyarországra irányuló vakcinaturizmus, miszerint a felek egyetértettek abban, hogy az oltás jelenti a biztonságot és a védettséget. Magyarország ebben a tekintetben jól áll, ezért azt tervezi a magyar kormány, hogy rövid időn belül lehetővé teszi, hogy a Magyarországgal határos megyékben, régiókban, tartományokban élők Magyarországra jöjjenek felvenni az oltást.

Ez független lenne a határon túl élő emberek nemzetiségétől

– mondta Szijjártó Péter. Egymásra vagyunk utalva, erre mutatott rá a járvány, ezért Magyarország érdeke, hogy a határ menti régióban is védettek legyenek az emberek – magyarázta a hátteret. „Minél egészségesebb a szomszéd, annál védettebbek vagyunk mi. Minél sikeresebben védekeznek a szomszédok, annál könnyebben védekezünk mi is sikeresen” – magyarázta a döntés hátterét. Ez egy lehetőség, amit felajánl a magyar kormány a szomszédos országok határmenti területein élők számára.

Azt, hogy ez mikor következik be, nem mondott pontos dátumot, de szerinte közel van már. Pintér Sándor belügyminiszter csapata dolgozik a részleteken. Az oltóanyagok mennyiségén biztosan nem múlik, elég oltóanyag van ugyanis. „Aki Magyarországon szeretne oltakozni, az tud oltakozni” – részletezte.

Mindez tehát azt jelenti, hogy a határmenti turizmus hamarosan új elemmel bővül ki, a vakcinaturizmussal (ilyet láttunk egyébként Szerbiában is a tavasz folyamán).

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb adatai szerint 14,410 millió koronavírus elleni vakcina érkezett be Magyarországra, amiből 9,424 milliót használtak fel első és második adagnak. Az alábbi grafikonon jól látható, hogy a vakcinabőség ideje (május közepe, vége) óta a beérkezett és felhasznált vakcinaadagok közötti különbség 2,6 millió adagról 5,1 millió adagra növekedett. Ez azzal függ össze, hogy miközben folyamatosan érkeznek az új vakcinaszállítmányok Magyarországra, addig a vakcina felvételének üteme érzékelhetően lassult. Ha az oltakozási kedvben idehaza nem történik látványos fellendülés (nem is látható az egyelőre, hogy mitől javulna a helyzet), akkor a vakcinatartalékok tovább híznának, ez pedig felveti annak a kérdését, hogy meddig és hogyan tárolhatók az oltóanyagok.