Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Forrnak az indulatok a magyar iskolákban: pokoli hőségben, ájuldozva teltek az első tanítási napok az iskolákban


Klíma csak elvétve van, az is inkább csak a tetőtéri termekben. A Klebelsberg Központ hajnali szellőztetést javasol az intézményeknek.Pokoli hőségben, ájuldozva telt az első tanítási nap az iskolákban a szeptemberben soha nem tapasztalt hőhullámban – írja a Blikk. A cikkük szerint klíma elvétve működik a hazai iskolákban, ha néhol előfordul, inkább csak a tetőtéri tantermekben található, és 30 fok alatt gyakorlatilag nincs is tanterem az országban.

Egy, a lap birtokába került fotó szerint például az egyik iskolában 39 fokot is mértek a napokban.

Azt is hozzátették, az ország több városából kaptak hasonló, hőmérős fotókat, amik arról tanúskodnak, hogy nem túloznak a tanárok és diákok beszámolói.

Egy budapesti technikum diákja azt írta, hogy 35 fok körül lehet az iskolában, a tornateremben ájulnak, ezért az udvaron vagyunk. Ott azonban két tanuló is rosszul lett bemelegítő futás közben, szédültek, így nekik aznap már nem kellett tornázniuk.

Egy budapesti anyuka arról számolt be a lapnak, hogy a gyereke osztályában az utolsó órában a hőmérő szerint 34,5 fok volt, ezért a szaktanár inkább nem tartotta meg az órát, hanem elengedte a gyerekeket.

„Klíma nincs, nem is ígértek. A kollégák nagy számban 50-60 év felettiek, aggódunk az egészségükért. Ezt a poklot fiatalon, egészségesen sem lehet bírni”

– írta egy pedagógus.

Kiss Csaba háziorvos azt mondta a lapnak, hogy még az egészséges szervezetnek sem tesz jót, ha 35-39 fokban kell huzamosabb ideig tartózkodni.

„Akinek valamilyen kezelt szívbetegsége van, ilyen körülmények között túlzott megterhelést kap, a gyógyszerek ellenére is belecsúszhat egy szívelégtelenségbe, szívritmuszavarba, vérnyomásproblémába. A kisgyermekek pedig túlhevülhetnek. Ha a klimatizálás nem megoldható, legalább ventilátorral kellene csökkenteni a hőérzetet” – tanácsolta az orvos.

Az iskolákat fenntartó Klebelsberg Központ azonban korábban a Telex kérdésére azt írta, hogy

ahol az iskolán belül nem lehet ellensúlyozni kellőképpen az extrém meleget, azt javasolták, hogy hajnali átszellőztetéssel, esetenként rövidített órákkal oldják meg a napi működést.

„A gyermekek érdekét szem előtt tartva, a tankerületek egyeztetnek az iskolákkal, és eldöntik, hol van rövidített órákra szükség” – tette hozzá a Klebelsberg Központ.

A Blikk megkereste a közoktatásért is felelős Belügyminisztériumot, hogy tervezik-e klimatizálni az iskolákat, illetve módosítani a tanévkezdést. A tárca válaszában azt írta, hogy a tanév tervezésénél számos tényezőt kell figyelembe venni.

„Amennyiben tudományos eredmények megalapozzák, úgy a jövőben azok között az időjárást, annak változásait, extremitását is szerepeltetni kell úgy, hogy az időjárás bizonytalanságával is számolni kell. Jelenleg a tanév kezdésének és zárásának módosítása nincs napirenden”

– tették hozzá.

A Blikk szerint sok helyen rövidített órákat tartottak az első tanítási napon, így 30-60 perccel hamarabb szabadulhattak a katlanná vált iskolákból. Ennek kapcsán Pál Alexandra, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének választmányi tagja azt mondta, hogy hivatalosan nem érkezett ilyen instrukció a tankerületektől, de titokban megüzenték, hogy az intézményvezetők csökkentsék a teremben való tartózkodási időt.

 


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük