Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Fókuszban a vidékfejlesztés és az almatermesztés: beregi gazdáknak tartottak fórumot Vásárosnaményban


Országos fórumsorozatot szervezett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a valamennyi vármegyét érintő roadshow célja megismertetni a gazdálkodókkal a Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Terv keretében megjelenő pályázatokat és annak részváltozásait.

Számos nemvárt kihívást hoztak az elmúlt évek a hazai agrár- élelmiszeripar számára A koronavírus, az évszázados aszály, a szomszédban kirobbant háború nyomán megugró energia- és inputárak, az infláció, az ukrán mezőgazdasági termékek dömpingje miatt kialakult piaci anomáliák alaposan próbára tették az ágazat szereplőit. Ezen kihívások egyikére sem lehetett felkészülni. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara folyamatosan azon dolgozik, hogy segítsen tagjaiknak megtalálni a lehető legjobb válaszokat, az újabb és újabb kihívások előtt álló gazdáknak. Ennek elengedhetetlen feltétele a fejlesztés. Többek közt szükség van a termelés diverzifikálására, a gazdálkodói együttműködés erősítésére, a vízmegtartás és az öntözésfejlesztés segítségével a termésbiztonság javítására. Nagy lehetőségek vannak az agrár-digitalizációban is: a precíziós gazdálkodásra történő áttéréssel hatékonyabbá tehető többek közt az inputanyag-felhasználás is.

A NAK kezdeményezésének is köszönhetően a vidékfejlesztési támogatásoknál a korábbi 17,5-ről 80 százalékra növelte a kormány a nemzeti társfinanszírozást, így 2027-ig mintegy 1500 milliárd forint áll rendelkezésre a gazdaságfejlesztési beruházások támogatására, míg a zöld jövő feltételeinek megteremtésére 1000 milliárd forint költhető el. Ez a 2014-2020-as időszakhoz képest 4-szeres forrásnövekedést jelent.

Több agrár- és vidékfejlesztési pályázatot hirdetett meg az agrártárca. A kiírásoknak köszönhetően a kis-, közepes és nagygazdaságok számára egyaránt lehetőség nyílik arra, hogy reagáljanak az elmúlt évek gazdasági-piaci változásaira: legyen szó akár a hatékonyság javításáról, a hozzáadott érték növeléséről, az élelmiszertermelés erősítéséről, a gazdaságfejlesztésről vagy a zöld elvárások teljesítéséről. A támogatások hatékony lehívását segítendő a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos fórumsorozatot szervez. A közel 70 helyszínen első kézből kaphatnak információkat a gazdálkodók az induló vidékfejlesztési pályázatokkal kapcsolatban. Emellett hamarosan elérhetőek lesznek a pályázati felhívásokat összefoglaló kiadványok is. A támogatási ciklus – a korábban már jól bevált konstrukciók mellett – számos újdonságot tartalmaz. Egyes esetekben változik a támogatásintenzitás mértéke, kedvezőbbé válnak az előlegigénylés szabályai, illetve kiszélesedik a pályázók köre. Erről és még számos fontos, a várható pályázatokkal kapcsolatos információról szó esik a KAP-fórumokon.

Ilyen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által megszervezett  gazdafórumot tartottak a Bereg szívében, Vásárosnaményban. A Hunor Hotel és Étterem konferenciatermében megrendezésre kerülő szakmai eseményen köszöntőt mondott Filep Sándor, Vásárosnamény polgármestere, Dr. Tilki Attila a térség országgyűlési képviselője, valamint Rácz Imre a a NAK Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei szervezettebbek előke is.

Az éjszakába nyúló rendezvényen több szakmai előadás is elhangzott. Fodor Zoltán a NAK Mezőgazdasági és Erdőgazdálkodási igazgatója, az alma termékpálya nemzetközi és hazai trendjei, lehetőségei, kilátásai címmel, Nagy Viktor a MAGOSZ szakmai titkára ismertette a 2025. évi KAP-ST szerinti beruházási pályázat idei lehetőségeit, Dr. Cseh Tibor András a  MAGOSZ főtitkára, valamint a NAK Európai uniós agrárstratégiáért és külkapcsolatokért felelős országos alelnöke a földforgalmi aktualitásokról és a gazdaságátadás részletszabályainak  módosításáról tartott előadást, végül Jakab István a MAGSZ elnöke, a Országgyűlés alelnöke tett nemzetközi kitekintés és agrárpolitikai kitekintőt. A rendezvény az előadásokon felmerült kérdésekkel és közös beszélgetéssel zárult.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük