
A Lancet Planetary Health című szaklapban megjelent tanulmány az antibiotikum-rezisztencia és a légszennyezettség összefüggéseit vizsgálta – írja az MTI a The Guardian alapján.
Majdnem 20 év és több mint száz ország adatait vizsgálva a kutatók azt állapították meg, hogy világszerte erősödött a légszennyezettség, és ezzel egy időben fokozódott az egészséget súlyosan veszélyeztető antibiotikum-rezisztencia kialakulása is.
Az antibiotikum-rezisztencia világszerte mintegy 1,3 millió ember haláláért felelős.
Az antibiotikum-rezisztenciát elsősorban a fertőzések elleni készítmények túlzott és helytelen használata okozza, de az új tanulmány szerint súlyosbítja a levegő szennyezettsége is.
2018-BAN MINTEGY 480 EZER EMBER HALÁLÁT OKOZHATTA A LÉGSZENNYEZETTSÉGGEL ÖSSZEFÜGGÉSBEN ÁLLÓ ANTIBIOTIKUM-REZISZTENCIA.
A tanulmányukban nem tértek ki a kutatók arra, hogy az összefüggésnek mi a pontos tudományos háttere, de azt megjegyezték, hogy a szálló por tartalmazhat antibiotikumoknak ellenálló baktériumokat, amelyek belégzéssel bejuthatnak a szervezetbe.
A szerzők arra is felhívták a figyelmet, hogy amennyiben nem mérséklődik a levegő szennyezettsége, 2050-re az antibiotikum-rezisztencia világszerte további 17 százalékkal erősödhet.