Az MVM áram- és gázhálózati szolgáltatási területén több településrészt is érinthet az árvíz. A társaság megkezdte és folyamatosan megteszi a szükséges intézkedéseket. A vízszint emelkedésétől függően néhány helység árterében nem lesz gázszolgáltatás és Bács-Kiskun vármegye Duna-parti településeinek egyes részein az áradás levonulásáig szüneteltetheti a villamosenergia-szolgáltatást.Az MVM Csoport áram- és gázhálózati szolgáltatási területén több településrészt is érinthet az árvíz – közölte a vállalat a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
Mint írták, a Duna teljes magyarországi szakaszát érintő árvízhelyzet az MVM Csoport gázhálózati társaságait és dél-magyarországi áramhálózati társaságát is érinti. Az árhullám a folyó felső szakaszait már elérte, de a további területeken a következő napokban fog tetőzni a vízállás.
A Társaság szakemberei az árvízi védekezést irányító hatóságokkal, a helyi önkormányzatokkal és a katasztrófavédelemmel együttműködve kezelik a kialakult krízishelyzetet, folyamatos egyeztetések alapján határozzák meg azokat a helyszíneket, ahol szükséges a gáz- vagy áramhálózati beavatkozás, biztonsági kikapcsolás.
Hozzátették, hogy eddig Győrben, Esztergomban és Komáromban történtek ilyen intézkedések, a vízszint emelkedésétől függően hasonló beavatkozás várható még Neszmély, Nyergesújfalu és Baja területén.
Az MVM Duna-menti szolgáltatási területén várhatóan 11 település árterében szünetelhet az áramellátás. Hozzátették, hogy az érintett területeken egészen addig biztosítják az energiaellátást, ameddig az biztonságosan megtehető, azonban
azonnal kikapcsolják a szolgáltatást, ha a víz veszélyesen megközelíti az áramhálózati berendezéseket.
Mint írták, „amennyiben az elárasztott területen zárlat következtében egy áramkörön megszűnik a szolgáltatás, az áramellátást csak akkor tudjuk visszakapcsolni, amikor már az árvíz levonult, és a hiba okát biztonságosan elhárították. Szakembereink munkáját drónok is segítik majd az áramhálózat ellenőrzésében”.
Az időleges áram és gáz kikapcsolásokra a nagyobb veszélyhelyzet elkerülése miatt lehet szükség, ezzel az intézkedéssel pedig elkerülhető egy nagyobb üzemzavar kialakulása is.
Zárásként elmondták, hogy mindent megtesznek a zavartalan energiaellátás mielőbbi visszaállítása érdekében. Az árhullám levonulása után az érintett területeken a hálózat rendkívüli ellenőrzése szükséges, az MVM pedig a biztonságot szem előtt tartva a lehető leghamarabb újraindítja szolgáltatását.
Az E.ON is jelezte, hogy ha kell, azonnal lépnek
Korábban már beszámoltunk arról, hogy az árhullám levonulásakor, veszély esetén azonnal kikapcsolja az áramot az érintett területeken az E.ON Hungária Csoport.
A Dunántúl, Pest vármegye és Budapest áramhálózatának üzemeltetéséért felelős vállalatcsoport szakemberei folyamatosan, éjjel-nappal kapcsolatban állnak az árvízi védekezést irányító hatóságokkal és a helyi önkormányzatokkal. Velük együttműködve vesznek részt a krízishelyzet kezelésében.
A biztosítók is felkészültek
Németh Péter, a CLB független biztosítási alkuszcég értékesítési és kommunikációs igazgatója és Tassi Miklós biztosítási szakember szerint rekordkártérítésre készülnek a biztosítók az árvíz miatt.
„Öt-tíz évvel ezelőtt természeti katasztrófa esetén átlagosan 130–150 ezer forintnyi kár keletkezett az ingatlanokban. Az elmúlt két-három évben tapasztalt szélsőséges időjárás miatt viszont jelentősen megnőtt ez az összeg. Mostanra a kárbejelentések nagy része 300 ezer forint fölött van, így a következő napokban 250–300 ezer forint közé tenném a károk átlagértékét” – fogalmazott az Indexnek Németh Péter arra a kérdésre, milyen mértékű károkra számítanak a biztosítók az árvízhelyzet következtében.
Tassi Miklós arról arra a kérdésre, hogy milyen tanácsokkal látná el azokat, akik árterületen vagy annak közelében élnek, elmondta, „mára szerencsére sokkal tudatosabb a lakosság, mint évekkel ezelőtt, ami abból is látszik, hogy nem robbantak fel a biztosítócégek ügyfélszolgálatai az árvíz hírére”.