Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Fertőzött zónát jelöltek ki két magyar térségben: agresszív betegség terjed


Két újabb térségben azonosították a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó Grapevine flavescence dorée-t (FD) – a kórokozó ezzel már 22 magyar borvidék közül 17-ben van jelen.

A betegséget a Balaton északi partján fekvő Balatonfüred–Csopaki borvidék három településén – Balatoncsicsón, Csopakon és Szentjakabfán –, valamint az Egri borvidéken sikerült azonosítani – derült ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleményéből.

Két magyar térségben azonosították a fitoplazmát

A kormány a fertőzés gyors terjedésének veszélye miatt országos szintű, fokozott felderítési programot rendelt el – ennek és a termelők együttműködésének köszönhetően sikerült azonosítani a betegséget a két újabb térségben.

Fertőzött zónát jelöltek ki

A területileg illetékes kormányhivatalok szakemberei mindkét helyszínen megkezdték a szükséges növényegészségügyi intézkedéseket. Az érintett ültetvények körül 1 kilométeres fertőzött zónát jelöltek ki, ahol minden tőkét megvizsgálnak, és a tünetes növényeket megsemmisítik. Ezen a területen tilos a szőlő szaporítóanyagának forgalmazása és szállítása is.

A fertőzött zónát további 3 kilométeres pufferterület veszi körül, ahol fokozott megfigyelés és kötelező védekezési program lépett életbe.

Így előzhető meg a betegség

A Nébih ismételten felhívja a szőlősgazdák figyelmét a megelőzés fontosságára. A betegség terjedése kizárólag egészséges, ellenőrzött szaporítóanyag használatával, valamint az amerikai szőlőkabóca – a kórokozó terjesztője – elleni rendszeres védekezéssel fékezhető meg. A hatóság arra kéri a termelőket, hogy ültetvényeiket folyamatosan ellenőrizzék, és a betegség gyanúját haladéktalanul jelentsék a vármegyei kormányhivatal növényegészségügyi felügyelőjének vagy közvetlenül a Nébih-nek.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük